Tomasz Maleta

Tomasz Maleta: Droga droga - komentarz dotyczący budowy drogi krajowej nr 19

Tomasz Maleta: Droga droga - komentarz dotyczący budowy drogi krajowej nr 19
Tomasz Maleta

Planowany przebieg krajowej dziewiętnastki w okolicach Białegostoku i podniesienie jej do rangi ekspresówki, są przykładem tego, jak nie powinno się budować dróg. Bo zamiast opcji błyskawicznej, czyli możliwie najkrótszej i najtańszej mamy swoistą megalomanię.

Skutek jest taki, że gdy na południu Polski wbijają łopaty pod kolejne odcinki mitycznej Via Carpatii albo ogłaszają przetargi, w Podlaskiem jesteśmy głęboko w lesie. Dosłownie, bo nieustająco od lat rozważa się warianty przebiegu drogi. Zarówno na północ, jak i na południe od Białegostoku. Na dodatek jako dublery już istniejących dwupasmówek, którymi jadą tiry.

Obwodnice obwodnic to majstersztyk na miarę galaktyki. No, ale kto bogatemu zabroni? Tyle że my tych pieniędzy za wiele nie mamy, w odróżnieniu od nadmiaru decydentów, którzy od lat powtarzają, że nie możemy być drogowo marginalizowani.

Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.