Tomasz Maleta

Tomasz Maleta: Grunt to grunt

W przypadku odszkodowania za powojenną nacjonalizację cieniem kładzie się brak ustawy reprywatyzacyjnej. Polska jest jedynym krajem bloku wschodniego, Fot. sxc.hu W przypadku odszkodowania za powojenną nacjonalizację cieniem kładzie się brak ustawy reprywatyzacyjnej. Polska jest jedynym krajem bloku wschodniego, który tego problemu nie potrafił rozwiązać.
Tomasz Maleta

Po tym, jak światło dzienne ujrzała dzika reprywatyzacja w Warszawie, kwestią czasu było to, że sprawy odszkodowań za wywłaszczenie, masowo pojawią się w innych miastach.

I teraz jedna z nich trafiła na grunt białostocki. Nic dziwnego, że na mieszkańców Piastowskiej padł blady strach. Kilka lat temu wykupili swoje lokale, a teraz okazuje się, że w ogóle mogli nie mieć do tego prawa.

W odróżnieniu od warszawskich historii białostocki przypadek nie jest pokłosiem tzw. dekretu Bieruta czy reformy rolnej, a czasów o ćwierć wieku późniejszych. To wtedy rozpoczęto budowę osiedla Piasta. Ówcześni właściciele terenów dostali odszkodowanie, obecni ich spadkobiercy wnoszą, że nie takie, jak być powinno. To, czy słusznie i w jakiej kwocie, zapewne stanie się podstawą batalii prawniczej. W przypadku odszkodowania za powojenną nacjonalizację cieniem kładzie się brak ustawy reprywatyzacyjnej. Polska jest jedynym krajem bloku wschodniego, który tego problemu nie potrafił rozwiązać.

Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.