Tomasz Maleta

Tomasz Maleta: Pięć lat później, czyli 75. rocznica wybuchu powstania w białostockim getcie

Tomasz Maleta Fot. Wojciech Wojtkielewicz Tomasz Maleta
Tomasz Maleta

Marzy mi się, by na sobotni koncert „Kołysanki na wieczny sen” przyszło na Rynek Kościuszki co najmniej tyle osób, ile podziwiało Podlaską Oktawę Kultur. Nie zdziwiłbym się jednak, gdyby było ich mniej niż na czerwcowym Zachorze. Ale nawet jeśli stawią się nieliczni, to zaiste dadzą ważne świadectwo przywracania sierpniowej historii roku 1943 na właściwe tory i oddania sprawiedliwości tym, którzy tego wymagają. Wszak tylko ofiary się nie mylą.

Powyższy akapit to fragment felietonu, który napisałem pięć lat temu - w 70 . rocznicę wybuchu powstania w białostockim getcie. I muszę przyznać, że niewiele się wtedy pomyliłem. Na owym koncercie niecka przed sceną ustawioną między zachodnią pierzeją Rynku a Ratuszem wiała przeraźliwą pustką. Zresztą można było odnieść wrażenie, że artystka opóźnia swój występ w nadziei, że audytorium się powiększy. Co ciekawe, Rynek Kościuszki nie był wtedy pusty. W końcu to była letnia sobota, ogródki wypełnione po brzegi. A jednak ich bywalcy byli odwróceni plecami.

Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.