Tomasz Rożek: Kolej lepiej wykorzystuje swój potencjał

Czytaj dalej
Materiał informacyjny PLK

Tomasz Rożek: Kolej lepiej wykorzystuje swój potencjał

Materiał informacyjny PLK

Kolej to nie tylko bezpieczeństwo i komfort, ale także szybkie i sprawne przejazdy. Pociągi mogą jeździć szybciej dzięki przebudowywanej infrastrukturze kolejowej, m.in. 9 tys. km torów, a także setkom zmodernizowanych mostów i wiaduktów. Dodatkowo na liniach kolejowych obejmujących międzynarodowe korytarze transportowe, przebiegające przez całą Polskę – E20 od Kunowic przez Poznań, Warszawę do Terespola, E30 od Zgorzelca do Węglińca oraz z Krakowa do Rzeszowa i E59 z Poznania do Wrocławia, wdrażany jest Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowy.

Składową Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym stanowi cyfrowy system łączności GSM-R, który odpowiada za przesyłanie informacji niezbędnych do prowadzenia ruchu kolejowego, np. przesyłania zezwoleń na jazdę do pociągów oraz ETCS (Europejski System Sterowania Pociągiem), który odpowiada za wypracowanie bezpiecznego „zezwolenia na jazdę”.

– Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu linii kolejowych i wdrożeniu ERTMS, na naszych torach pociągi będą mogły poruszać się szybciej - już teraz na trasie Warszawa-Gdańsk osiągają prędkości 200 km/h, a podróż zajmuje tylko 2,5 godziny – mówi Tomasz Rożek.

Po zabudowie systemu GSM-R i przebudowie ETCS pociągi również na innych przygotowanych odpowiednio trasach przyspieszą – np. na Centralnej Magistrali Kolejowej gdzie pojadą z prędkością do 250 km/h.

Materiał informacyjny PLK

plus.poranny.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.