Toruń. Volskwageny na celowniku złodziei! Sprawca kradzieży przy ul. Dekerta ujęty. Co z innymi?

Czytaj dalej
Fot. KMP Toruń
Małgorzata Oberlan

Toruń. Volskwageny na celowniku złodziei! Sprawca kradzieży przy ul. Dekerta ujęty. Co z innymi?

Małgorzata Oberlan

Policjantom udało się nie tylko zatrzymać złodzieja, który 30 października ukradł volkswagena z ul. Dekerta, ale i odzyskać auto. Po blisko 3 miesiącach nie było wrakiem rozebranym na części. To daje nadzieję innym torunianom, którym niedawno skradziono samochody. Np. rodzinie, której volkswagena multivana skradziono z budowy domu przy ul. Leszczynowej.

Volkswageny to jedna z najczęściej kradzionych marek samochodów w Polsce w 2021 roku. Ta marka znalazła się na 4. miejscu smutnego zestawienia, po markach takich jak: Toyota (950 sztuk), Audi (685) i BMW (522). Volkwagenów w minionym roku skradziono w kraju 506.

W Toruniu ta marka również jest na celowniku złodziei. Niedawno toruńskim kryminalnym udało się nie tylko namierzyć i zatrzymać samochodowego złodzieja, ale i odzyskać volkwagena skradzionego prawie 3 miesiące temu. To daje nadzieję innym okradzionym.

Sukces policji: złodziej za kratami, samochód odzyskany. Tropy wiodły do Olsztyna

30 października ub.r policja przyjęła zgłoszenie o kradzieży volkswagena passata z ul. Dekerta w Toruniu. Jak ustalili wtedy funkcjonariusze, sprawca włamał się do auta pod osłoną nocy i ukradł go. Właściciel wycenił stratę na 21 tysięcy zł.

Sprawcę kradzieży toruńscy policjanci zatrzymali 18 stycznia. Tropy wiodły do Olsztyna. Tam zatrzymali 33-latka z powiatu brodnickiego: bez stałego miejsca zamieszkania, za to z bogata kartką karną.

- Ustalenie sprawcy okazało się nie lada wyzwaniem. Kryminalni jednak nie odpuszczali. Efektem ich ustaleń było zatrzymanie 33-latka pochodzącego spod Brodnicy. W dniu zatrzymania (18 stycznia br.) odzyskali również skradzionego volkswagena, który będzie mógł wrócić do właściciela - podały służby prasowe Komendy Miejskiej Policji w Toruniu.

Jak się okazuje, mężczyzna był w przeszłości notowany za przestępstwa podobne, czyli liczne kradzieże i włamania. Policjanci ustalili, że swojego ostatniego czynu dokonał w ciągu 5 lat od ostatniego odbycia kary za przestępstwa podobne. To powoduje, że za opisane włamanie poniesie odpowiedzialność jako recydywista. Mężczyzna oprócz kradzieży z włamaniem do wspomnianego pojazdu usłyszał dwa dodatkowe zarzuty. Dotyczyły one prowadzenia tego pojazdu pomimo cofniętych uprawnień.

W czwartek, 20 stycznia, toruński sąd na wniosek Prokuratora Prokuratury Rejonowej Toruń Centrum Zachód aresztował podejrzanego na najbliższe trzy miesiące. Formalnie może mu grozić jako recydywiście do 15 lat więzienia.

Volkswagen skradziony rodzinie z ul. Leszczynowej. Nie było jedynym, który zniknął w grudniu...

Taki finał sprawy daje nadzieję innym właścicielom samochód, okradzionych w Toruniu. Na przykład rodzinie z trójką małych dzieci, której białego volkswagena multivana ukradziono z ulicy Leszczynowej, z budowy domu. Stało się to 29 grudnia.

Właściciele, pan Paweł i pani Ewa, zgłosili kradzież policji. W mediach społecznościowych rozpowszechnili też jednak komunikat o tym, co się stało. -Auto było prawie "puste", więc musieli je tankować po przejechaniu 30-40km. Cechy charakterystyczne: monitor podwieszony na podsufitówce środkowego rzędu foteli; w środku trzy czarne foteliki dla dziecięce typu rekaro: dwa na tylnej kanapie, jeden w środkowym rzędzie. Numer rejestracyjny: CT2016P - opisał właściciel. Jego post udostępniło ponad 500 osób, z różnych części kraju.

Pani Ewa natomiast na swoim profilu facebookowym apelowała do złodzieja o ludzki odruch serca. Opisała sytuację życiową ich 6-osobowej rodziny. "Musisz wiedzieć, że ten rok był dla mojej rodziny trudny. (...) Jest na sześcioro, więc mamy dużo miłości i wspieramy się w każdej chwili. Walczymy każdego dnia, bo mamy siebie. Niestety, to co się stało w nocy 29 grudnia totalnie ścięło nas z nóg. Dzieci płaczą, a my z mężem zamiast je pocieszać, jeździmy po okolicy dniami i nocami szukając auta. Wiem, że w każdym człowieku jest coś dobrego. W Tobie też. Wierzę w Twoje dobre serce i w to, że znowu wyjedziemy z dziećmi na wspólny wypad naszym białym "dzieciowozem" CT2016P"- tymi słowami matka starała się dotrzeć do sprawcy. Bezskutecznie.

Dzięki szybkiej wymianie informacji sieci, rodzinie udało się ustalić, że w zbliżonym okresie czasie w Toruniu i okolicy zniknęły jeszcze inne podobne volkswageny. Sprawą ta intensywnie zajmują się funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. Wiele wskazuje na to, że złodziej odjechał skradzionym z ul. Leszczynowej pojazdem w kierunku Gdańska (ale nie autostradą).

WARTO WIEDZIEĆ. Najczęściej kradzione marki i modele samochodów w Polsce w 2021 roku

MARKI:

MODELE:

WARSZAWA -TUTAJ AUTA KRADNA NAJCZĘŚCIEJ

Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.