Justyna Wojciechowska-Narloch

Toruński Ogród Zoobotaniczny przez całe święta czeka na zwiedzających, czekają na nich też specjalne atrakcje

Ptasie jaja różnej wielkości i barwy leżą w specjalnych gniazdach Fot. Sławomir Kowalski Ptasie jaja różnej wielkości i barwy leżą w specjalnych gniazdach
Justyna Wojciechowska-Narloch

Kwitnące barwnie drzewa, a na nich ptasie gniazda, do tego zagródka z kurczaczkami - to wszystko można już podziwiać w toruńskiej ptaszarni.

Ogród Zooobotaniczny w Toruniu na każde święta przygotowuje coś klimatycznego. W grudniu jest to szopka w otoczeniu żywych zwierząt, a z okazji Wielkanocy pierwsze skrzypce od lat gra ptaszarnia.

Już od dziś można oglądać tam prawdziwą wiosnę. W budynku stanęły drzewne konstrukcje ozdobione efektownymi kwiatami z kolorowej bibuły. Klasyczną wystawę wielkanocnych jaj zastąpiło coś nowego.

Gniazda z jajami

- Zdecydowaliśmy się na nietypową ekspozycję jaj. Postanowiliśmy umieścić je w wykonanych z siana gniazdach, które przymocowane są do gałęzi - opowiada Beata Gęsińska, dyrektorka toruńskiego zoo. - Zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak różne mogą być ptasie jaja. Pokażemy najmniejsze jaja, które znoszą astryldy australijskie, poprzez jaja szpaków balijskich, ar i wielu innych gatunków aż po największe jaja strusie.

W ptaszarni, gdzie zawsze - niezależnie od pory roku - jest ciepło, stanęła także zagródka z żywymi kurczętami. Te z całą pewnością będą cieszyć oczy najmłodszych.

- Prognozy pogody na święta mam raczej słabe, ale w ptaszarni nadchodzącą wiosnę naprawdę widać. Myślę, że spacer do zoo będzie doskonałą odskocznią od suto zastawionych stołów. Zapraszam do nas przez całe święta i obiecuję naprawdę ciepły klimat - dodaje Beata Gęsińska.

Oprócz wielkanocnych atrakcji ciekawe może być samo zwiedzanie ptaszarni. Jej mieszkańcy to egzotyczne, często bardzo rzadkie ptaki. Do tych ostatnich należy ara oliwkowa zagrożona wyginięciem głównie ze względu na szeroko zakrojoną wycinkę drzew w jej naturalnym środowisku.

Ptasie jaja różnej wielkości i barwy leżą w specjalnych gniazdach
Sławomir Kowalski Kwiaty z bibuły wiosennie zdobią toruńską ptaszarnię

Szpak balijski, endemiczny gatunek występujący tylko na wyspie Bali, odkryty dopiero w 1910 roku, należy obecnie do najbardziej zagrożonych wyginięciem ptaków żyjących na ziemi. To niezwykłe stworzenie o białym upierzeniu także zobaczymy w toruńskiej ptaszarni.

Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.