Marzena Sutryk

Trwa nabór do policji. Potrzebni są nowi ludzie

Trwa nabór do policji. Potrzebni są nowi ludzie Fot. archiwum polskapress
Marzena Sutryk

Skończyłeś szkołę ponadgimnazjalną? Studia? Może zgłosisz się do policji?

W województwie zachodniopomorskim trwa rekrutacja do służby w policji. Chcesz pomagać innym? Dbać o bezpieczeństwo i porządek publiczny? Szukasz ciekawej i stałej pracy? Zostań policjantem! - zachęcają mundurowi.

Zachodniopomorska policja planuje w 2017 roku przyjąć w swoje szeregi 310 nowych funkcjonariuszy. Przyjęcia odbędą się jeszcze w sierpniu - 80 osób, w listopadzie - 52 osoby oraz w grudniu - 75 osób. Oferta skierowana jest do młodych ludzi, absolwentów szkół ponadgimnazjalnych oraz osób z wyższym wykształceniem po kierunkach przydatnych w pracy w policji (prawo, administracja, ekonomia, bezpieczeństwo narodowe lub bezpieczeństwo wewnętrzne).

Pamiętać należy, że preferowani są kandydaci, którzy mają m.in. tytuł ratownika albo ratownika medycznego. Dodatkowe punkty w rekrutacji dostaną również osoby, które mają uprawnienia instruktora sportów walki, strzelectwa, ratownictwa wodnego, nurkowania czy sportów motorowodnych. Mile widziane jest także prawo jazdy kategorii „A” i „C” oraz znajomość języków obcych.

Po przyjęciu do służby nowo przyjęty funkcjonariusz odbywa 5,5 miesięczne szkolenie zawodowe podstawowe do jednej z policyjnych szkół. Po zakończeniu tego szkolenia, w ramach adaptacji zawodowej, następuje oddelegowanie do pełnienia służby w Oddziale Prewencji Policji. Czas delegowania wynosi 49 dni (czyli 37 służb).

Celem adaptacji zawodowej jest podniesienie praktycznych umiejętności służbowych, nabytych podczas szkolenia zawodowego podstawowego, tj.: zabezpieczanie imprez masowych, ochrona obiektów ważnych dla bezpieczeństwa państwa, przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych, działań pościgowych, poszukiwawczych.

Następnie policjantka lub policjant trafia do jednostki macierzystej, gdzie będzie pełnił codzienna służbę.

Ile można zarobić?

- Na początek, po przyjęciu do służby, 1.800 złotych na rękę, a po zakończeniu szkolenia - 2.400 złotych - to także stawka netto - mówi Mirosława Rudzińska z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Każdy, kto chce służyć w policji, musi spełnić określone wymagania: obywatel polski, niekarany, o nieposzlakowanej opinii. Co jeszcze?

- Korzystający w pełni z praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie, posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych. Ponadto mężczyźni powinni posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej (potwierdzony adnotacją w książeczce wojskowej) - wylicza Mirosława Rudzińska z biura prasowego KWP w Szczecinie.

Postępowanie kwalifikacyjne do służby składa się z kilku etapów niepunktowanych (złożenie i sprawdzenie dokumentów, komisji lekarskiej) oraz punktowanych (test wiedzy, test sprawności fizycznej, test psychologiczny, rozmowa kwalifikacyjna).

Osoby zainteresowane powinny osobiście złożyć komplet dokumentów w Zespole ds. Doboru i Rezerwy Kadrowej Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, ul. Małopolska 47. Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.zachodniopomorska.policja.gov.pl

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.