Trwa walka z suszą. Rolnicy czekają na odszkodowania za poniesione straty

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Magdalena Łukaszewska

Trwa walka z suszą. Rolnicy czekają na odszkodowania za poniesione straty

Magdalena Łukaszewska

Straty, jakie w tym roku ponieśli właściciele upraw, są ogromne. Rząd zaproponował, że wesprze poszkodowanych dotacjami. Zanim jednak pieniądz trafią do rolników odbyć musi się cała procedura.

Straty spowodowane suszą odnotowane zostały w całym kraju. Jak wynika z zebranych do tej pory informacji, susza w Polsce objęła ponad dwa miliony hektarów gruntów rolnych. To z kolei przyczyniło się do powstania strat w wysokości ponad 560 milionów złotych. Rząd zapowiedział pomoc dla wszystkich poszkodowanych. W związku z tym postanowiono przekazać wsparcie finansowe rolnikom, których uprawy ucierpiały. Na ten cel z budżetu państwa przeznaczonych ma zostać niemal 800 milionów złotych.

Zgodnie z założeniami, większa część tych środków ma zostać przekazana na wypłatę odszkodowań do hektara. Ta forma wsparcia dotyczyć będzie tych obszarów upraw, gdzie odnotowano zniszczenia na poziomie co najmniej 30 procent. Kolejną część pieniędzy władze zamierzają przeznaczyć na dopłaty do oprocentowania kredytów na wznowienie produkcji oraz dopłaty do kredytów niezależnych od kredytobiorców.

Plan jest taki, aby w przypadku gospodarstw, gdzie straty wyniosły ponad 70 procent, pomoc wynosiła tysiąc złotych do jednego hektara. Natomiast w przypadku tych gospodarstw, w których straty wyniosły od 30 do 70 procent, wysokość odszkodowania wyznaczona zostanie na podstawie raportów sporządzonych po zliczeniu strat.

W dalszej części tekstu:

 • Ile pieniędzy trafi do rolników z Wielkopolski?
 • Jaka będzie rola samorządów w przyznawaniu pomocy?
 • Jak długo potrwa ocenianie strat?
Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Magdalena Łukaszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.