Sławomir Bromboszcz

Trzebinia. Stacja monitorująca jakość powietrza nie daje rzetelnych danych. Trzeba będzie ją przenieść

Stacja WIOŚ osłonięta jest drzewami, wzniesieniem i licznymi blokami. W takich warunkach nie spełnia zupełnie swojej roli Fot. Sławomir Bromboszcz Stacja WIOŚ osłonięta jest drzewami, wzniesieniem i licznymi blokami. W takich warunkach nie spełnia zupełnie swojej roli
Sławomir Bromboszcz

Trzebinia to jedyne miasto w Małopolsce zachodniej, które posiada stację monitorującą jakość powietrza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jej niefortunna lokalizacja sprawia, że pomiary nie są miarodajne.

Stacja WIOŚ pierwotnie znajdowała się w centrum miasta, w pobliżu Urzędu Miejskiego. Przeniesiono ją w 2010 r., gdy rozpoczęła się tam budowa wielopoziomowego parkingu. Stację ulokowano na terenie pomiędzy os. Widokowym a os. Krakowska.

- Miała to być tymczasowa lokalizacja na czas budowy parkingu. Później stacja miała zostać przeniesiona w inne miejsce, jednak od tego czasu ciągle tam stoi - mówi Tadeusz Adamczak, przewodniczący Komisji Prawa i Ochrony Środowiska, działającej przy Radzie Miejskiej w Trzebini.

Obecna lokalizacja stacji jest wyjątkowo niefortunna. Osiedle Widokowe góruje nad Trzebinią, a samo urządzenie znajduje się w niecce osłoniętej przez drzewa i bloki. Trudno zatem spodziewać się, że odczytywane przez nie pomiary będą miarodajne.

- Znacznie odbiegają one od danych prezentowanych przez czujniki jakości powietrza Airly, które znajdują się na terenie całej gminy - dodaje Tadeusz Adamczak, który jest przekonany, że to właśnie te urządzenia Airly dają prawdziwy obraz stanu powietrza. Jak zapewnia ich producent, były one kalibrowane ze stacjami WIOŚ i nie wykazują większych różnic w pomiarach.

Czytaj więcej:

 • Podobna stacja funkcjonowała w Olkuszu. Dlaczego ją zamknięto?
 • Gdzie może stanąć stacja z Trzebini?
Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Sławomir Bromboszcz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.