Tutaj przenosi się kujawsko-pomorski oddział NFZ. Co zyskają pacjenci?

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Hanna Walenczykowska

Tutaj przenosi się kujawsko-pomorski oddział NFZ. Co zyskają pacjenci?

Hanna Walenczykowska

Pierwsi petenci NFZ, którzy będą składać wnioski na leczenie sanatoryjne zostaną przyjęci w nowym miejscu już w najbliższy poniedziałek.

Estetyczne, przestronne wnętrza, jasne meble i ściany, kolorowe monitory, kwiaty, to tylko niektóre elementy wystroju siedziby Kujawsko-Pomorskiego Oddziały Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy. Znajduje się ona nowym budynku przy ulicy Łomżyńskiej 33. Wszyscy pracownicy bydgoskiego NFZ ostatecznie znajdą się w nim 4 grudnia, ale już w najbliższych dniach z ul. Warszawskiej na ul. Łomżyńską przeniosą się...

- Pierwsi pracownicy wydziału służb mundurowych oraz lecznictwa uzdrowiskowego rozpoczną pracę w nowej siedzibie już w najbliższy poniedziałek 27 listopada - informuje Barbara Nawrocka, rzecznik K-P OW NFZ w Bydgoszczy.

Zmiana siedziby jest uzasadniona ekonomicznie, choćby dlatego, że Fundusz nie będzie musiał utrzymywać trzech budynków, które znajdują się przy ul. Mickiewicza, Słowackiego i Warszawskiej.

Natomiast petenci zyskają m. in. na tym, że będą mieli do dyspozycji 66 bezpłatnych miejsc parkingowych, z których 10 miejsc jest wydzielonych wyłącznie dla nich. Poza tym, będą mogli załatwić swoje sprawy bez podróżowania po Bydgoszczy.

- W 2013 roku zakupiliśmy dwie działki od ADM, na których znajdował się parking i wydzielony budynek. Kosztowały wówczas w granicach 4,5 miliona złotych - przypomina Katarzyna Knopik, naczelnik wydziału administracyjno-gospodarczego bydgoskiego NFZ. - Przeprowadziliśmy procedury przetargowe, i rozpoczęliśmy inwestycję. Roboty zakończyliśmy we wrześniu tego roku, kosztowały 17,3 miliony złotych.

Natomiast wraz w wyposażeniem wartość inwestycji określono na 21,9 mln zł. W nowej siedzibie istnieje ok. 150 jednakowo wyposażonych pomieszczeń, w których przygotowano 270 miejsc pracy.

W nowej siedzibie będzie można złożyć wniosek na leczenie uzdrowiskowe, potwierdzić zlecenie na wyroby medyczne, wyrobić Europejska Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, uzyskać dostęp do informatora pacjenta (założyć konto), ubezpieczyć się dobrowolnie i złożyć korespondencję.

Część poniesionych nakładów się zwróci, ponieważ bydgoski NFZ nie będzie już płacił 25 tys. zł czynszu za wynajem pomieszczeń w budynku przy ul. Warszawskiej, nie będzie musiał ok. 1 mln złotych przeznaczać na wewnętrzny transport. Poza tym, dwie kamienice przy ul. Mickiewicza i Słowackiego mają być sprzedane. NFZ spodziewa się wpływu ok. 8,1 mln zł.

Przypominamy, że zanim podjęto decyzję o zmianie lokalizacji rozdano bydgoszczanom ankiety, prosząc ich o opinię w sprawie ewentualnej przeprowadzki, czyli zamiany trzech miejsc na jedno. Aż 76 proc. osób było „za”.

Hanna Walenczykowska

W Expressie Bydgoskim zajmuję się tematami: ochrony zdrowia, ekologii, samorządowymi, politycznymi.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.