Twierdza Toruń do muzeum

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Mirosława Kruczkiewicz

Twierdza Toruń do muzeum

Mirosława Kruczkiewicz

Rozmowa dnia: - Chcemy pokazać, jak ważnym elementem dziedzictwa są fortyfikacje - mówi dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Marek Rubnikowicz.

Remont i zmiana wystawy w Domu Mikołaja Kopernika, powiększenie Muzeum Toruńskiego Piernika o kolejne sale, adaptacja fortu na Muzeum Twierdzy Toruń - Muzeum Okręgowe przeżywa boom inwestycyjny?

To efekt przyjętego ładnych parę lat temu programu, zgodnie z którym sukcesywnie przeprowadzamy remonty i adaptacje, na nowo aranżując wystawy i urządzając kolejne. Nie byłoby Muzeum Toruńskiego Piernika, gdyby nie wystawa poświęcona piernikarstwu w Domu Kopernika. Żeby ją stamtąd zabrać, trzeba było przygotować miejsce przy ul. Strumykowej. Nie byłoby Muzeum Historii Torunia, gdyby nie adaptacja pomieszczeń przy ul. św. Jakuba na zbiory archeologiczne, które przenieśliśmy z Domu Eskenów, zwalniając w nim miejsce. Przeniesienie na ul. św. Jakuba naszej biblioteki pozwoliło urządzić nową ekspozycję w Ratuszu Staromiejskim.

Od września trwa remont w Domu Kopernika...

Kopernik to ikona Torunia, a jednocześnie Dom Kopernika jest obiektem dla muzealników trudnym. Poświęcone Kopernikowi muzeum musi pokazać go jako mieszkańca XV-wiecznego Torunia, miasta o określonej sytuacji społecznej, gospodarczej i politycznej. Musimy też zaprezentować uczonego i jego spuściznę. Musimy zachować i uwidocznić to, co najcenniejsze w kamienicy mieszczącej placówkę, a przy tym umożliwić wygodne zwiedzanie także mniej sprawnym gościom.

[b]Przy okazji prac w Domu Kopernika odkryto dawne wejście do piwnicy.[/b]

W dalszej części wywiadu:

 • Gdzie powstanie nowy oddział muzeum?
 • Ile losztują remonty w muzeum?
Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Mirosława Kruczkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.