Patrycja Wacławska

Twój Fundusz zdrowia E-RECEPTA

Twój Fundusz zdrowia  E-RECEPTA
Patrycja Wacławska

E-recepta to duże ułatwienie dla pacjentów, także tych starszych

W Łódzkiem - w Skierniewicach - wystawiono pierwszą e-receptę w Polsce. Stało się to 9 maja 2018 roku. NZOZ Judyta ze Skierniewic nadal jest liderem w Polsce, jeśli chodzi o liczbę wystawionych e-recept, do tej pory lekarze z tej poradni wystawili 50 tys. e-recept.

E-recepta to recepta, którą Twój lekarz wystawi Ci elektronicznie.

E-recepta wygodna i czytelna

Jeżeli przepisano Ci więcej leków, nie musisz prosić o odpis i nie utracisz refundacji.

E-recepty

Jeśli zalogujesz się na swoje Internetowe Konto Pacjenta, będziesz mógł otrzymać e-receptę w najwygodniejszej formie - SMS. Jeśli podczas pobytu na wakacjach skończy Ci się lek, który bierzesz przewlekle, Twój lekarz wyśle ci e-receptę SMS-em. Co to oznacza?

Lekarz elektronicznie wystawi e-receptę. Pacjent otrzyma SMS z 4-cyfrowym kodem lub e-mail z załączoną informacją o e-recepcie. W aptece farmaceuta poprosi nas o podanie 4-cyfrowego kodu oraz numeru PESEL osoby, na którą wystawiona jest recepta albo też zeskanuje kod z informacją o e-recepcie, którą mamy w e-mailu. Pacjent może też otrzymać od lekarza wydruk informacyjny i na podstawie tego wydruku farmaceuta wyda lek.

Lek z e-recepty wykupimy w dowolnej aptece, nie tracąc refundacji. Chorzy przewlekle po ustaleniu z lekarzem mogą dostać kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie.

Z myślą o seniorach

- Badania wskazują, że polscy seniorzy najbardziej cenią sobie wolny czas i możliwość samorealizacji. Cyfryzacja w ochronie zdrowia z pewnością te potrzeby wspiera

- przekonuje Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. -

Zamiast szukać apteki, w której będą dostępne wszystkie leki z recepty papierowej, warto poprosić lekarza o e-receptę, a następnie kupić każdy lek w dowolnej aptece bez odpisów i bez straty refundacji. Lekarz może też zdalnie przepisać e-receptę na leki, które stale przyjmujemy. Wreszcie, możemy poprosić wnuczkę lub wnuka, aby w drodze ze szkoły czy pracy zrealizowali naszą e-receptę - wystarczy pełnomocnictwo udzielone w Internetowym Koncie Pacjenta

- wyjaśnia Janusz Cieszyński. -

A dla osób, które preferują tradycyjne formy komunikacji - każda z e-usług w ochronie zdrowia jest dostępna w postaci wydruku informacyjnego

- dodaje.

Najwięcej e-recept w Łódzkiem otrzymują pacjenci w wieku 41-75 lat.

E-recepta w Łódzkiem

W województwie łódzkim wystawiono już ponad 200 tys. e-recept, a w całym kraju 3,5 mln. Systematycznie wzrasta również liczba placówek, które wystawiają e-recepty. Na dzień dzisiejszy pacjenci w Łódzkiem otrzymali e-receptę w 185 placówkach medycznych. Wspaniałymi wynikami mogą pochwalić się placówki w mniejszych miejscowościach na przykład w Sulejowie - 8.564, Poddębicach - 15.700, Piątku - 3.239 czy w Warcie 6.441. Najmłodszy lekarz, który wystawił e-receptę miał 29 lat, najstarszy (lekarz z Łodzi) - 73 lata. Od 1 stycznia 2020 r. e-recepty będą obowiązkowe. Zapytaj swojego lekarza, czy może Ci wystawić e-receptę.

Załóż profil zaufany w NFZ

Internetowe Konto Pacjenta to konto, na którym gromadzą się wszystkie informacje o Twoim leczeniu. Możesz się na nie zalogować np. profilem zaufanym. Profil zaufany można założyć bez wychodzenia z domu - online z wykorzystaniem elektronicznych usług banku, którego jesteś klientem. Możesz także zarejestrować się w serwisie pz.gov.pl i potwierdzić swój profil w jednym z 1.500 punktów potwierdzających w całej Polsce (działają one w oddziałach NFZ, urzędach gminy, urzędach skarbowych). Zarówno listę banków, jak i punktów potwierdzających można znaleźć na stronie pz.gov.pl. Pamiętajmy, że profil zaufany przyda się nie tylko do logowana na swoim koncie IKP. Dzięki profilowi zaufanemu można korzystać z setek usług online na wielu portalach urzędowych, czyli załatwiać ważne sprawy bez wychodzenia z domu.

Ważne! Aby potwierdzić profil zaufany należy zabrać ze sobą dowód osobisty i telefon komórkowy.

Można zgłosić się do NFZ

Profil można też założyć w każdej z siedzib Narodowego Funduszy Zdrowia w całym województwie:

Odpowiedź na wszystkie pytania uzyskamy pod numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800 190 590.

IKP to nie tylko e-recepty

Co znajdziesz na Internetowym Koncie Pacjenta?

Znajdziesz tam też między innymi informacje o:

Patrycja Wacławska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.