Twój Fundusz zdrowia | E-RECEPTA

Czytaj dalej
MM

Twój Fundusz zdrowia | E-RECEPTA

MM

E-recepty już za 41 dni!

Od 8 stycznia 2020 roku recepty w Polsce - z kilkoma, ściśle określonymi wyjątkami - będą mogły być wystawiane wyłącznie elektronicznie.

Obecnie e-recepty wystawia ponad 37 tys. lekarzy w 6 tys. placówek medycznych z ponad 2 tys. miast. Liczby te każdego dnia rosną, gdyż do systemu e-zdrowie (P1) dołączają sukcesywnie kolejne podmioty. Już teraz każdego dnia wystawianych jest ponad 800 tys. e-recept. Najstarszy lekarz wystawiający elektroniczne recepty ma 91 lat, zaś najmłodszy - 24. W Łódzkiem e-recepty wystawia 2 tys. lekarzy w 600 placówkach medycznych. E-receptę w naszym województwie dostało już 359 tys. pacjentów.

Aby otrzymać e-receptę w najwygodniejszej formie SMS-a lub e-maila warto zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta.

Zakładamy profil online

Na Internetowe Konto Pacjenta logujemy się na stronie pacjent. gov.pl np. za pomocą profilu zaufanego. Profil zaufany można założyć bez wychodzenia z domu - online z wykorzystaniem elektronicznych usług banku, którego jesteś klientem. Możesz także zarejestrować się w serwisie pz.gov.pl i potwierdzić swój profil w jednym z 1.500 punktów potwierdzających w całej Polsce (działają one w oddziałach NFZ, urzędach gminy, urzędach skarbowych).

Zarówno listę banków, jak i punktów potwierdzających można znaleźć na stronie pz.gov.pl

Ważne! Aby potwierdzić profil zaufany należy zabrać ze sobą dowód osobisty i telefon komórkowy.

Można zgłosić się do NFZ

Profil można też założyć w każdej z siedzib Narodowego Funduszy Zdrowia w całym województwie:

Odpowiedź na wszystkie pytania uzyskamy pod numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800 190 590

E-recepta dla Seniora? Taka, jaką chce

- Badania wskazują, że polscy seniorzy najbardziej cenią sobie wolny czas i możliwość samorealizacji. Cyfryzacja w ochronie zdrowia z pewnością te potrzeby wspiera - przekonuje Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. - Zamiast szukać apteki, w której będą dostępne wszystkie leki z recepty papierowej, warto poprosić lekarza o e-receptę, a następnie kupić każdy lek w dowolnej aptece bez odpisów i bez straty refundacji. Lekarz może też zdalnie przepisać e-receptę na leki, które stale przyjmujemy. Wreszcie, możemy poprosić wnuczkę lub wnuka, aby w drodze ze szkoły czy pracy zrealizowali naszą e-receptę - wystarczy pełnomocnictwo udzielone w Internetowym Koncie Pacjenta - wyjaśnia Janusz Cieszyński. - A dla osób, które preferują tradycyjne formy komunikacji - każda z e-usług w ochronie zdrowia jest dostępna w postaci wydruku informacyjnego - dodaje.

Już tylko 41 dni dzieli nas od wdrożenia e-recepty w całym kraju

Do 19 listopada wystawiono już ponad 33 mln elektronicznych recept dla 6,3 mln pacjentów, z których najstarszy ma 111 lat, a najmłodszy 10 dni.

- Zachęcam wszystkich kierowników placówek oraz profesjonalistów medycznych do podłączania się do systemu e-zdrowie. E-recepta to szereg zalet zarówno dla środowiska medycznego, jak i pacjentów, więc warto zacząć korzystać z tej e-usługi już dziś. Mobilność rozwiązania sprawia, że e-receptę można zawsze zabrać ze sobą. Chcemy, żeby informatyzacja służyła lepszej opiece nad pacjentem i ułatwiała pracę personelu medycznego - podkreśla Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Najczęściej na e-receptach wystawiane są leki obniżające ciśnienie tętnicze, leki stosowane w leczeniu stanów niedoboru potasu, a także w leczeniu hiperurykemii.

Obecnie e-recepty wystawia 37 tys. lekarzy w ponad 6 tys. placówek medycznych

Najczęściej na e-receptach wystawiane są leki obniżające ciśnienie tętnicze, leki stosowane w leczeniu stanów niedoboru potasu, a także w leczeniu hiperurykemii.

MM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.