Tyle zapłacisz za wycięcie drzewa

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Alicja Kucharska

Tyle zapłacisz za wycięcie drzewa

Alicja Kucharska

Radni Świebodzina przyjęli uchwałę określającą wysokość opłat za wycinkę drzew i krzewów. Płacić nie trzeba, gdy zasadzi się nowe rośliny.

Od początku roku obowiązują nowe - zliberalizowane - przepisy o wycince drzew i krzewów. O ile w większości przypadków nie jest już wymagane pozwolenie na wycinkę drzew i krzewów na prywatnej działce, o tyle takowe muszą mieć osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. W Świebodzinie podjęto uchwałę, która znacznie obniża stawki opłat również w takich przypadkach. Tym samym mniej dotkliwe będą też kary za brak pozwolenia na wycinkę.

Nowelizacja przepisów, pozwoliła radom gmin, zaproponować własne - i co ważne - niższe stawki za wycinkę. W gminie Świebodzin stawki - od określonych ustawą - znacznie obniżono.- Przed rokiem 2017 stawki były określane corocznie przez ministra środowiska. Opłaty najczęściej dotykają osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Wcześniej nie było możliwości, by to rada gminy decydowała o wysokości stawek, gdyż takich zapisów nie było w ustawie o ochronie przyrody. Dopiero z początkiem tego roku taka możliwość się pojawiła - mówi Maciej Kuś, kierownik wydziału geodezji, rolnictwa i ochrony środowiska.

Jakie stawki uchwalili radni? Czytaj w środę, 5 kwietnia, w "Gazecie Lubuskiej" i w serwisie plus.gazetalubuska.pl

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.