Uczcili Burego. III Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych przeszedł przez miasto. Były głośne i ciche protesty (zdjęcia, wideo)

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Agata Sawczenko

Uczcili Burego. III Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych przeszedł przez miasto. Były głośne i ciche protesty (zdjęcia, wideo)

Agata Sawczenko

To Polska jeszcze? - ociera oczy pan Jan, starszy mieszkaniec Hajnówki. W sobotę obserwował maszerujących ulicami jego miasteczka nacjonalistów. - Skąd oni, młodzi, mogą wiedzieć, jak naprawdę było? Przeinaczają historię, nie chcą słuchać...

Chodzi mu o wydarzenia sprzed lat. Tuż po wojnie partyzancki oddział kpt. Romualda Rajsa „Burego” wymordował prawosławnych, cywilnych mieszkańców kilku okolicznych wsi. W pacyfikacjach zginęło 79 osób, w tym kobiety i maleńkie dzieci. Po śledztwie prokurator IPN uznał, iż pacyfikacje te nosiły znamiona zbrodni przeciw ludzkości.

A dziś nacjonaliści gloryfikują „Burego”. I od trzech lat pod koniec lutego - czyli w rocznicę mordów - organizują marsz żołnierzy wyklętych. W Hajnówce, tuż obok rodzin pomordowanych. Organizatorzy nie kryją, że to prowokacja. W internecie piszą, że Hajnówka to ostatnia czerwona plama na mapie Polski. A oni nie chcą takich plam. Wznoszą więc okrzyki o czerwonej hołocie, o narodowej, czyli polskiej i katolickiej Hajnówce, chrześcijańskiej Polsce, o wiszących na drzewach komunistach, no i właśnie o „Burym”, ich bohaterze. Pochód zamyka zresztą cały oddział, przebrany w historyczne stroje. Na czele „Bury” - dostojnie, w wojskowym płaszczu, rogatywce.

 

W dalszej części artykułu dowiesz się więcej na temat marszu

 

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Sawczenko

W "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej" zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętą ochroną zdrowia. Chętnie podejmuję też tematy społeczne i piszę o ciekawych ludziach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.