Uczeń ma się uczyć, a klasa lśnić nowością. I koniec!

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Uczeń ma się uczyć, a klasa lśnić nowością. I koniec!

Jarosław Miłkowski

Na przygotowanie szkół dla pierwszaków i remonty placówek idzie prawie 4 mln zł.

3,764 mln zł – tyle dokładnie w te wakacje wyda miasto na remonty szkół i przedszkoli. To znacznie więcej niż było jeszcze kilkanaście miesięcy wcześniej.
– W zeszłym roku wydaliśmy 2,243 mln zł – mówi nam Ewa Hemanowicz, inspektor ds. remontów i inwestycji w wydziale edukacji gorzowskiego magistratu.

Skąd taki wzrost wydatków? Część pieniędzy dorzuca Ministerstwo Edukacji Narodowej. Nie bez powodu. W tym roku do szkół wkracza reforma oświatowa. A to oznacza, że budynki, które były samodzielnymi gimnazjami, trzeba przystosować do przyjęcia siedmiolatków. W Gorzowie tak będzie w przypadku szkół przy ul. Zamenhofa i Estkowskiego. By w szkole, do której będą chodzić też 13-latkowie, dzieci czuły się komfortowo, w placówkach będą osobne wejścia dla maluchów, a także specjalnie dla nich stworzone szatnie.

Uczeń ma się uczyć, a klasa ma lśnić nowością i koniec kropka!
- W tym gabinecie jesteśmy półtora tygodnia. Położyliśmy nowy tynk, wyszpachlowaliśmy wszystko, a teraz malujemy. Jeszcze dziś powinniśmy skończyć – mówi wczoraj Sławomir Wesołowski. Wraz z dwoma swoimi pracownikami z zakładu tynkarskiego w Janczewie – braćmi Sebastianem i Patrykiem Musiałami - malował gabinet 307 w szkole przy ul. Zamenhofa na Dolinkach. Jeszcze przez trzy tygodnie to Gimnazjum nr 9, ale od 1 września będzie tu Szkoła Podstawowa nr 9. W związku z reformą oświatową, czyli powrotem do ośmioletniej podstawówki, w budynku przy Zamenhofa już od zakończenia roku szkolnego pracują budowlańcy.
Na parterze odmalowane są już gabinety dla 57 dzieci, które przyjdą tu do klasy pierwszej. Na wyższych piętrach trzeba przygotować gabinety dla klas starszych. Nic dziwnego. Tam, gdzie jeszcze w czerwcu młodzież z gimnazjum miała zajęcia z plastyki, muzyki, języka polskiego i religii, od września będą uczyć się pierwszoklasiści. I chociaż będą się uczyć w tym samym budynku, co nawet o sześć lat starsi koledzy, to rodzice nie muszą się martwić.
- W miarę możliwości będziemy starali się, aby starsze dzieci miały lekcje na pierwszym i drugim piętrze. A najmłodsi uczniowie będą mogli wchodzić do szkoły wejściem przy samych gabinetach dla pierwszaków – tłumaczy Agnieszka Wroniak, wicedyrektor szkoły i pokazuje, co już zostało zrobione.

Od września przy Zamenhofa będą trzy klasy pierwsze. Każda będzie miała swój gabinet. Jeden jest już pomalowany, na niebiesko, drugi – na pomarańczowo, a trzeci – na żółto. Czekają już tylko na meble.
- Ławek i krzeseł kupiliśmy na 75 osób, bo część potrzebujemy do świetlicy, której wcześniej u nas nie było – mówi wicedyrektor. Dla najmłodszych szkoła przygotowuje też szatnię.
Prac budowlanych w pozostałych szkołach i przedszkolach jest ogrom. W całym mieście mamy 66 placówek oświatowych, a w 40 w wakacje prowadzone były, są lub jeszcze będą remonty i większe prace budowlane. Przykłady?
W Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Kobylogórskiej z kuchni i biblioteki do końca sierpnia powstanie pracownia fizyczno-chemiczna. A dzięki temu w szkole... wciąż będą mogły działać dwa oddziały przedszkolne.

W Gimnazjum nr 7 przy ul. Estkowskiego, które stanie się SP 7, będzie osobne wejście dla maluchów. W Przedszkolu Miejskim nr 6 przy ul. Drzymały na wakacje została zaplanowana przebudowa dachu. W kilku punktach miasta trwają też prace nad przystosowaniem pomieszczeń pod nowe oddziały dla kolejnych przedszkolaków. Tak jest w przedszkolach: nr 3 przy ul. Słonecznej, nr 7 przy ul. Głowackiego oraz nr 21 przy ul. Dunikowskiego. Tu prace mają zakończyć się w sierpniu. W październiku nowy gabinet będzie w przedszkolu nr 1 przy ul. Kosynierów Gdyńskich. Trwa też przetarg na przystosowanie baraku spółdzielni na dwa dodatkowe oddziały w przedszkolu nr 32 przy ul. Stilonowej. To jeśli chodzi o inwestycje (pełna lista poniżej), a jest też jeszcze wiele „drobnych” remontów. Przerwa wakacyjna to idealny czas m.in. na remont podłogi w auli SP 1 przy ul. Dąbrowskiego, wymianę sieci elektrycznej w II LO przy ul. Przemysłowej czy wymianę windy do transportu posiłków w przedszkolu nr 11 przy ul. Malczewskiego na Staszica.
- Na „drobne remonty” z miejskiej kasy wydamy 824 tys. zł. Na większe inwestycje, do których dokłada się też ministerstwo, 2,94 mln zł – wylicza Ewa Hermanowska, inspektor ds. remontów i inwestycji w wydziale edukacji.

Remonty wykonywane w okresie wakacyjnym:
 1. Szkoła Podstawowa nr 1 – remont podłogi w auli, sali rekreacyjnej, wymiana rur spustowych, rynien dachowych wraz z obróbkami blacharskimi,
2. Szkoła Podstawowa nr 4 – remont klatki schodowej przy sali gimnastycznej, ścian sufitów w salach dydaktycznych na I piętrze,  
3.Zespół Szkół nr 6 – remont podłogi korytarza na II piętrze, remont sal dydaktycznych,
4. Szkoła Podstawowa nr 9  - remont podłogi korytarza na II piętrze,
5. Szkoła Podstawowa nr 10 – remont ogrodzenia,
6. Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego – remont ścian w trzech gabinetach lekcyjnych,
7. Szkoła Podstawowa nr 12 – wymiana okien na klatce schodowej i szatni na II piętrze,
8.Szkoła Podstawowa nr 15 – wymiana okien w sali gimnastycznej i na klatce schodowej,
9. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 16 – remont pomieszczeń kuchennych i stołówki, podłogi w gabinecie chemicznym, ścian i sufitu w sali gimnastycznej,
11. Zespół Szkół nr 20 – remont kompleksowy dwóch sanitariatów i remont segmentu żywienia,
13. Przedszkole Miejskie nr 7 – remont podłogi sanitariatu na I piętrze,
14. Przedszkole Miejskie nr 6 – remont ścian i sufitów w sali zabaw oraz klatce schodowej
na I piętrze,
15. Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 9 – remont podłogi w sali zabaw na I piętrze,
16. Przedszkole Miejskie nr 12 – remont nawierzchni jednego tarasu,
17. Przedszkole Miejskie nr 16 – remont sanitariatu na I piętrze,
18. Przedszkole Miejskie nr 18 – remont w sanitariatach w celu zapewnienia ciepłej wody,
19. Przedszkole Miejskie nr 19 – wymiana instalacji c.o.,
20. Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 27 – remont ścian i sufitów na korytarzu II piętro,
21. Przedszkole Miejskie nr 30 – remont korytarza przed i za schodami zewnętrznymi,
22. Przedszkole Miejskie nr 32 – remont sanitariatu przy sali zabaw na parterze,
23. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 – remont ścian i sufitu w małej sali gimnastycznej,
24. IV Liceum Ogólnokształcące – wymiana krokwi więźby dachowej,
25. Zespół Szkół Budowlanych i Samochodowych – remont ścian i sufitów w sanitariatach dla dziewcząt i chłopców na II piętrze, likwidacja okładziny drewnianej w budynku internatu,
26. Zespół Szkół Elektrycznych – remont ścian na klatce schodowej i na korytarzu piwnicy,
27. Przedszkole Miejskie nr 11 – remont ścian i sufitów w kuchni i zmywalni, wymiana drzwi,
28. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 – wymiana instalacji elektrycznej, remont korytarzy w internacie,
29. Zespół Szkół nr 21 – podział korytarzy przegrodami dymoszczelnymi,
30. Przedszkole Miejskie nr 11 – wymiana windy do transportu posiłków,
31. Przedszkole Miejskie nr 13 – wymiana windy do przewozu warzyw z obieralni do kuchni,
32. Przedszkole Miejskie nr 32 – wymiana wentylacji w pomieszczeniu kuchennym,
33.Zespół Szkół nr 13 – remont sal dydaktycznych na potrzeby oddziałów przedszkolnych.
 
Zadania inwestycyjne:
 1. Szkoła Podstawowa nr 4 – adaptacja pomieszczeń kuchni i biblioteki na izbę lekcyjną (pracownię fizyczno-chemiczną dla klas VII i VIII SP) co pozwoli pozostawić w szkole
2 oddziały przedszkolne i tym samym przyjęcie do PM 4 ok. 50 dodatkowych dzieci zł
– do końca sierpnia,
2. Przedszkole Miejskie nr 3 – przystosowanie szatni i części pomieszczeń administracyjnych na dodatkowy oddział dla 25 dzieci, w tym doposażenie.
– do końca sierpnia,
3. Przedszkole Miejskie nr 7 – przystosowanie pomieszczeń po mieszkaniu na dodatkowy oddział przedszkolny, w tym doposażenie– do końca sierpnia,
4. Przedszkole Miejskie nr 21 – przystosowanie i doposażenie pomieszczenia na dodatkowy oddział przedszkolny– do końca sierpnia,
5. Przedszkole Miejskie nr 32 – przystosowanie baraku Spółdzielni Mieszkaniowej
dla 2 dodatkowych oddziałów - w trakcie procedury przetargowej,
6. Przedszkole Miejskie nr 1 – przystosowanie budynku na dodatkowy oddział przedszkolny
- do końca października,
7. Gimnazjum nr 7 (od 01.09.2017 - Szkoła Podstawowa nr 7) przystosowanie pomieszczeń szkolnych na gabinety lekcyjne oraz korytarzy i klatki schodowej umożliwiającej odrębne wejście na potrzeby tworzonych klas pierwszych SP– do końca sierpnia,
8. Gimnazjum nr 9 (od 01.09.2017 - Szkoła Podstawowa nr 2) przystosowanie pomieszczeń szkolnych na gabinety lekcyjne oraz korytarzy i klatki schodowej umożliwiającej odrębne wejście na potrzeby tworzonych klas pierwszych SP– do końca sierpnia,
9.Modernizacja ogrodzenia przy Szkole Podstawowej nr 15– do końca sierpnia,
10.Rozbudowa Szkoły Podstawowej na Osiedlu Górczyn – dokumentacja do końca listopada,
11.Przebudowa dachu Przedszkola Miejskiego nr 6– do końca sierpnia,
12.Modernizacja łazienki oraz zmywalni w Przedszkolu Miejskim nr 25 – do końca sierpnia,
13.Budowa węzła cieplnego przy Zespole Szkół Elektrycznych – do rozpoczęcia sezonu grzewczego,
14. Szkoła Podstawowa nr 10 – boisko ze sztucznej trawy– koniec października
15. Zespół Kształcenia nr 1 - boisko ze sztucznej trawy– koniec października,,
16. Zespół Szkół Elektrycznych – boisko z poliuretanu –koniec października,
17.Montaż stojaków rowerowych przy Zespole Szkół Mechanicznych – zrealizowane.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.