Uczniowie poznają studenckie życie

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Katarzyna [email protected]

Uczniowie poznają studenckie życie

Katarzyna [email protected]

Nauczą się jak skonstruować robota, będą brali udział w wykładach i będą mogli zapisać się do uczelnianych kół naukowych - Zespół Szkół nr 12 parę dni temu podpisał umowę z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego.

Współpraca między nimi trwa już od lat, ale w końcu udało się ją sformalizować. - Pozwoli to na lepszą opiekę nad uczniem zdolnym, inspirowanie nauczycieli do twórczych poszukiwań, wymianę doświadczeń oraz promocję nauki - mówi Wiesława Sraga, dyrektor placówki.

Zespół szkół będzie współpracował z Instytutem Mechaniki i Informatyki Stosowanej oraz z Instytutem Geografii na UKW. - Dzięki temu nasi uczniowie będą się uczyli budowy i programowania robotów, modeli przestrzennych, wezmą udział w seminarium ekologicznym oraz w cyklu wykładów z hydrologii.

To nie jedyna uczelnia, z którą szkoła ma podpisaną umowę. Już od lat młodzieży pomagają również pracownicy dydaktyczno-naukowi Uniwersytety Technologiczno-Przyrodniczego i Wyższej Szkoły Gospodarki.

- Podnosi to poziom kształcenia i tworzy podstawy partnerstwa - uważa Sraga. - Kilka lat temu na UTP powstał kierunek energetyka na studiach inżynierskich i dzięki temu opracowaliśmy spójny program nauczania pod patronatem lokalnych pracodawców branży energetycznej.

Pracownicy naukowi uczelni angażują się również w organizację Ogólnopolskiej Olimpiady Elektrycznej i Elektronicznej „Euroelektra”. - Dzięki temu nasi nauczyciele mają możliwość konsultacji merytorycznych i rzetelnego przygotowania uczniów do tego konkursu - uzupełnia Sraga. - Jego laureaci otrzymują indeksy na wybrane uczelnie.

Zespół Szkół nr 12 składa się z Technikum Elektryczno - Energetycznego i Gimnazjum nr 35. Obecnie do technikum uczęszcza ponad 200 uczniów. UTP współpracuje z kilkoma bydgoskimi szkołami. - Cały czas zgłaszają się do nas placówki z regionu z taką prośbą - tłumaczy Mieczysław Naparty, rzecznik uniwersytetu. - Jednak z przykrością musimy odmawiać ze względu na nasze możliwości kadrowe.

Katarzyna [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.