Uczniowie sprawdzą się z wiedzy o niepodległości

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Jana Rećko
Aleksandra Dunajska

Uczniowie sprawdzą się z wiedzy o niepodległości

Aleksandra Dunajska

Przypadająca w tym roku rocznica odzyskania niepodległości to dobra okazja, żeby pogłębiać wiedzę na temat tego okresu z historii Polski. Taki właśnie, poza dobrą zabawą, jest cel naszego testu o niepodległości, który uczniowie napiszą jesienią. Przygotowania zaczynamy już teraz.

Naszą akcję „Warto być Polakiem. Test historyczny z okazji jubileuszu 100 -lecia odzyskania niepodległości” rozpocznie cykl historycznych artykułów. Będziemy pisać o ważnych wydarzeniach, kluczowych dla okresu postaciach, skupimy się też na tym, co w roku 1918, a także nieco wcześniej i trochę później działo się na Lubelszczyźnie. W ten sposób chcemy pomóc młodzieży w przygotowaniach do kończącego inicjatywę testu. Poza artykułami, na stronie www.kurier-lubelski.pl raz w miesiącu będzie można znaleźć quiz. To okazja, żeby w formie zabawy sprawdzić swoją wiedzę. Może okaże się, że warto jeszcze sobie przypomnieć jakiś wątek?

We wrześniu w szkołach województwa odbędą się pierwsze etapy testu historycznego. Adresujemy je do dwóch grup uczniów: klas V-VIII szkół podstawowych wspólnie z trzecioklasistami z gimnazjów, a także do szkół ponadgimnazjalnych. Szkoły już mogą nas informować o chęci wzięcia udziału w konkursie. Zgłoszenia zawierające dane szkoły, orientacyjną liczbę uczniów, którzy przystąpią do testu, oraz informacje o opiekunie grupy można przesyłać na: [email protected]. Laureaci tej części zmagań wezmą udział w Wielkim Finale, planowanym na koniec października. Dla zwycięzców przewidujemy nagrody.

Partnerami akcji są Kuratorium Oświaty w Lublinie, oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Lubelski Urząd Wojewódzki oraz Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”. - Cieszę się, że w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości, obok wielu innych pięknych inicjatyw, organizowane są także wydarzenia służące pogłębianiu wiedzy historycznej - podkreśla wojewoda Przemysław Czarnek. - Jest to bardzo wartościowa inicjatywa, która z pewnością zainteresuje wiele osób. Zachęcam do świętowania tej radosnej rocznicy także w ten sposób - dodaje.

Marcin Krzysztofik, dyr. oddziału IPN w Lublinie, podkreśla, że test to specyficzna forma przekazywania wiedzy, mająca wartość także wtedy, kiedy wykazuje naszą niewiedzę.

- Z pewnością każdy pamięta sytuację, gdy podczas testu czegoś nie wiedział lub niewystarczająco kojarzył pewne fakty. Natychmiast po zakończeniu sprawdzianu sięgało się do źródła wiedzy, by zaspokoić zrodzoną ciekawość - mówi dyr. Krzysztofik. - Test pozwala też określić, na jakim poziomie się znajdujemy. Gdy zobaczymy, że jest nad nami kolejny, to może zrodzić się chęć wskoczenia na niego. Możemy więc u młodych ludzi poruszyć pokłady ambicji - dodaje.

Także Marcin Rybicki z Kuratorium Oświaty w Lublinie przyznaje, że podobne inicjatywy zwykle spotykają się z zainteresowaniem ze strony młodzieży. - Co roku w listopadzie organizujemy konkurs wiedzy historycznej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Cieszy się on zawsze dużym powodzeniem - zaznacza.

Partnerzy akcji

Józef Piłsudski na spotkaniu w Gospodzie dla Legionistów w Lublinie, 26 kwietnia 1916 roku
Józef Piłsudski na spotkaniu w Gospodzie dla Legionistów w Lublinie, 26 kwietnia 1916 roku
Józef Piłsudski na spotkaniu w Gospodzie dla Legionistów w Lublinie, 26 kwietnia 1916 roku
Józef Piłsudski na spotkaniu w Gospodzie dla Legionistów w Lublinie, 26 kwietnia 1916 roku
Aleksandra Dunajska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.