UDSK. W szpitalu dziecięcym na pewno będzie CUD

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Urszula Ludwiczak

UDSK. W szpitalu dziecięcym na pewno będzie CUD

Urszula Ludwiczak

9 mln zł ma kosztować stworzenie centrum urazowego dla dzieci (tzw. CUD) w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

CUD w UDSK będzie jednym z dwunastu takich centrów dla dzieci w Polsce. To tu najmłodsi z całego województwa z ciężkimi urazami otrzymają błyskawiczną i kompleksową pomoc.

Aby tak się stało, placówka musi doposażyć się w specjalistyczny i nowoczesny sprzęt.

– I do powstania CUD w naszym szpitalu coraz bliżej – mówi Eliza Bilewicz-Roszkowska, rzeczniczka UDSK w Białymstoku. – Ogłosiliśmy właśnie przetargi na dostawę rezonansu i tomografu.

Wartość zamawianego tomografu to ok. 2,5 mln zł, rezonansu - 4,7 mln zł. Dostawca będzie musiał także odpowiednio zaadaptować pomieszczenia pod tę aparaturę. – Pieniądze na ten cel mamy zarezerwowane, to kiedy sprzęt zacznie działać, zależeć będzie od przebiegu przetargu, tego, czy będą odwołania – mówi Eliza Bilewicz-Roszkowska.

Na pewno i rezonans, i tomograf to sprzęt dla szpitala niezbędny. Obecnie w placówce są wprawdzie takie aparaty, ale wiekowe i wysłużone, ulegające częstym awariom. Dlatego trzeba je wymienić. – W ramach projektu doposażamy szpital także w inny potrzebny sprzęt – mówi rzeczniczka.

Zgodnie z planem, CUD w UDSK ma powstać do listopada br. Na jego utworzenie szpital otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – 7 mln 650 tys. zł oraz z Ministerstwa Zdrowia – 1 mln 350 tys. zł.

Urazy są najczęstszą przyczyną zgonów najmłodszych, przy czym około połowa z nich jest konsekwencją wypadków komunikacyjnych. Dlatego w całym kraju powstanie sieć 12 CUD-ów. Będą to ośrodki o najwyższym poziomie referencyjności, które kompleksowo i w jednym miejscu udzielać będą świadczeń zdrowotnych najbardziej poszkodowanym dzieciom bez potrzeby przewożenia ich do innych placówek.

Urszula Ludwiczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.