UDSK. W szpitalu dziecięcym na pewno będzie CUD

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Urszula Ludwiczak

UDSK. W szpitalu dziecięcym na pewno będzie CUD

Urszula Ludwiczak

9 mln zł ma kosztować stworzenie centrum urazowego dla dzieci (tzw. CUD) w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

CUD w UDSK będzie jednym z dwunastu takich centrów dla dzieci w Polsce. To tu najmłodsi z całego województwa z ciężkimi urazami otrzymają błyskawiczną i kompleksową pomoc.

Aby tak się stało, placówka musi doposażyć się w specjalistyczny i nowoczesny sprzęt.

– I do powstania CUD w naszym szpitalu coraz bliżej – mówi Eliza Bilewicz-Roszkowska, rzeczniczka UDSK w Białymstoku. – Ogłosiliśmy właśnie przetargi na dostawę rezonansu i tomografu.

Wartość zamawianego tomografu to ok. 2,5 mln zł, rezonansu - 4,7 mln zł. Dostawca będzie musiał także odpowiednio zaadaptować pomieszczenia pod tę aparaturę. – Pieniądze na ten cel mamy zarezerwowane, to kiedy sprzęt zacznie działać, zależeć będzie od przebiegu przetargu, tego, czy będą odwołania – mówi Eliza Bilewicz-Roszkowska.

Na pewno i rezonans, i tomograf to sprzęt dla szpitala niezbędny. Obecnie w placówce są wprawdzie takie aparaty, ale wiekowe i wysłużone, ulegające częstym awariom. Dlatego trzeba je wymienić. – W ramach projektu doposażamy szpital także w inny potrzebny sprzęt – mówi rzeczniczka.

Zgodnie z planem, CUD w UDSK ma powstać do listopada br. Na jego utworzenie szpital otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – 7 mln 650 tys. zł oraz z Ministerstwa Zdrowia – 1 mln 350 tys. zł.

Urazy są najczęstszą przyczyną zgonów najmłodszych, przy czym około połowa z nich jest konsekwencją wypadków komunikacyjnych. Dlatego w całym kraju powstanie sieć 12 CUD-ów. Będą to ośrodki o najwyższym poziomie referencyjności, które kompleksowo i w jednym miejscu udzielać będą świadczeń zdrowotnych najbardziej poszkodowanym dzieciom bez potrzeby przewożenia ich do innych placówek.

Urszula Ludwiczak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.