Sylwia Arlak

Ukraina ma nowego premiera. Zapowiada on walkę z korupcją

Sylwia Arlak

Wołodymyr Hrojsman nowym premierem Ukrainy. Rada Najwyższa zatwierdziła jego stanowisko, przyjmując wcześniej dymisję Arsenija Jaceniuka.

Obyło się bez zaskoczeń. Podczas posiedzenia Rady Najwyższej Ukrainy kandydaturę Wołodymyra Hrojsmana poparli wszyscy członkowie koalicji. W roli nowego premiera widziało go 257 posłów.

Polityka chwalił również prezydent Petro Poroszenko. Przekonywał, że mimo iż Hrojsman będzie najmłodszym premierem Ukrainy w historii, ma duże doświadczenie w zarządzaniu.

Jego poprzednik Arsenij Jaceniuk chwilę wcześniej podał się do dymisji

– Zrobiliśmy wiele dla naszego państwa i narodu, ale musimy iść naprzód. Proszę o przyjęcie mojej dymisji. Czeka nas jeszcze wiele wyzwań i pracy – mówił Arsenij Jaceniuk podczas czwartkowego zgromadzenia. Polityk, któremu od dawna zarzucano zbyt powolne reformy i brak konsekwencji w zwalczaniu korupcji, już w niedzielę zapowiadał, że ustąpi ze stanowiska.

Nowo wybrany premier podkreślał, że kierowany przez niego rząd nie będzie tolerował nadużyć finansowych.

Dodał też, że zależy mu na wzmocnieniu więzi z Europą. – Zdaję sobie sprawę z zagrożeń, które stoją przed nami. Chciałbym zwrócić uwagę na trzy z nich. – Korupcja, nieefektywne zarządzanie i populizm, które są dla nas nie mniej niebezpieczne niż wróg czający się we wschodniej Ukrainie – mówił Hrojsman, odnosząc się do działań prorosyjskich separatystów.

Sylwia Arlak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.