Ukraińcy chcą pracować w Polsce. Na jedną ofertę przypada średnio prawie 5 kandydatów

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Norbert Ziętal

Ukraińcy chcą pracować w Polsce. Na jedną ofertę przypada średnio prawie 5 kandydatów

Norbert Ziętal

Pandemia koronawiursa nie zniechęciła Ukraińców do przyjazdu do pracy w Polsce. Na 1700 ofert pracy w naszym kraju zamieszczonych w ukraińskim serwisie OLX, odpowiedziało prawie 7 tys. osób. Główną motywacją przyjazdu do naszego kraju są zarobki, o wiele większe niż na Ukrainie.

Rok temu, gdy rozpoczyna się w Polsce epidemia koronawirusa, wielu pracodawców w naszym kraju bało się, że spora część Ukraińców wróci do siebie i przez dłuższy czas nie przyjedzie do Polski. Obawiano się, że w efekcie zabraknie rąk do pracy zza wschodniej granicy.

Jednak, jak pokazuje niedawne badanie OLX Praca „Zatrudnianie pracowników z Ukrainy”, 60 proc. pracodawców stwierdziło, że restrykcje związane z pandemią nie utrudniły poszukiwań chętnych do pracy.

Marzec i kwiecień to miesiące, podczas których wielu pracodawców szuka osób do np. pracy sezonowej rolnictwie. W początkowych miesiącach epidemii koronawirusa ponad 70 proc. pracujących w Polsce Ukraińców wróciło do swojego kraju. Głównym powodem była niepewność co do rozwoju sytuacji z COVID-19 oraz możliwych obostrzeń sanitarnych.

- Właściciele sadów i szklarni w ubiegłym roku obawiali się, że zamknięcie granic i kolejne obostrzenia spowodują problemy z zapełnieniem kadry pracowniczej. Część z nich to obcokrajowcy, głównie obywatele Ukrainy. Okres wakacyjny był jednak czasem luzowania obostrzeń oraz restrykcji i poprawieniem sytuacji na rynku pracy – to właśnie w tym okresie część cudzoziemców, która ze względów pandemicznych opuściła Polskę kilka miesięcy wcześniej, wróciła nad Wisłę i ponownie rozpoczęła pracę - informuje serwis OLX.

Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.