Ulewy mogą przyczynić się do podwyżek cen ubezpieczeń. Ubezpieczyciele uwzględnią zmiany klimatyczne w wycenach

Czytaj dalej
Fot. Pawel F. Matysiak
AM

Ulewy mogą przyczynić się do podwyżek cen ubezpieczeń. Ubezpieczyciele uwzględnią zmiany klimatyczne w wycenach

AM

Zmieniający się klimat, a co za tym idzie coraz częstsze ulewy i nawałnice przyczynią się do podwyżek cen polis ubezpieczeniowych. Po intensywnych opadach nie tylko strażacy mają ręce pełne roboty. Ubezpieczyciele zalewani są coraz większą liczbą wniosków o odszkodowanie. Przełożyć się to może na przyszłe ceny polis od skutków klęsk żywiołowych.

Jak informuje portal Businessinsider, z powodu ostatnich zmian klimatycznych ubezpieczyciele zalewani są wnioskami o wypłatę odszkodowań za szkody spowodowane klęskami żywiołowymi. Niektórzy już podnieśli składki, inni tego nie wykluczają.

Czytaj też: Pogoda na lato 2020: Wysokie temperatury i burze. Jaka będzie pogoda latem? Prognoza długoterminowa na lipiec i sierpień 2020 roku

– Skala zjawisk w ostatnich tygodniach jest bardzo duża. Obecnie wpływa do nas ok. trzy-cztery razy więcej zgłoszeń od klientów niż w standardowym okresie roku. Na odszkodowania w związku z tymi szkodami przeznaczyliśmy już ponad 10 mln zł

– mówi w rozmowie z portalem Dawid Korszeń, rzecznik prasowy Warty.

Concordia Ubezpieczenia Grupa Generali wylicza, że w ubiegły weekend (26-30.06) odnotowano w Polsce blisko 2000 szkód uprawowych z wszelkich anomalii pogodowych, czyli gradu, deszczu nawalnego oraz huraganu.

– Najwięcej szkód w uprawach jest we wschodniej i południowej Polsce oraz na obszarze województwa dolnośląskiego i części powiatów województwa wielkopolskiego – wyjaśnia Piotr Adamczyk, dyrektor Biura Likwidacji Szkód w rozmowie z Businessinsider.

Burza w Wielkopolsce pojawiła się również w nocy z środy na czwartek. Strażacy wyjeżdżali ponad 80 razy, by usuwać przewrócone konary i gałęzie drzew, czy odpompowywać wodę.

Takich wieczorów może być tego lata wiele, dlatego ubezpieczyciele szykują się na większą liczbę zgłoszeń. Część z nich wydłużyła godziny pracy i przeniosła pracowników z innych zespołów do obsługi szkód. Większa liczba zgłoszeń sprawia, że ubezpieczyciele szukają też nowych rozwiązań technologicznych. Proponowane są klientom zdalne oględziny, formularze online, a także wycena szkód przy pomocy aplikacji.

Ceny ubezpieczeń mogą wzrosnąć

Jak czytamy w na stronie businessinsider.com.pl, ubezpieczyciele są finansowo przygotowani do niesienia poszkodowanym pomocy i uwzględniają ryzyko w składkach. Jeżeli jednak szkód związanych z żywiołami będzie w kolejnych latach więcej i będą one coraz gwałtowniejsze i dotkliwe, wycena takiego ryzyka się zmieni. Prawdopodobieństwo jest duże, ponieważ szkody klimatyczne zdarzają się w Polsce od lat regularnie.

Czytaj też: Praca w wakacje: Duży spadek ofert pracy sezonowej. Ale nie wynagrodzeń - nawet 25 zł za godzinę i wkrótce ofert będzie więcej

Polska Izba Ubezpieczeń podaje, że w pierwszym kwartale 2020 roku łącznie na wypłaty przeznaczono 376 mln zł w ramach 105 tys. zlikwidowanych szkód. W Polsce ubezpieczonych jest ok. 60 proc budynków i ponad 90 proc. zabudowań wchodzących w skład gospodarstw rolnych.

– W wynikach za I kw. 2020 r. widać wyraźny wzrost odszkodowań i świadczeń, spowodowany szkodami rolnymi. Miejmy nadzieję, że reszta roku będzie spokojna pod względem zjawisk pogodowych

– zauważa Andrzej Maciążek, wiceprezes zarządu PIU.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
AM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.