Ulica będzie otwarta

Czytaj dalej
Fot. Czesław Wachnik
Czesław Wachnik

Ulica będzie otwarta

Czesław Wachnik

- Czy za kilka tygodni ulica Bohaterów Westerplatte będzie zamknięta? Gdyby do tego doszło, byłaby tragedia. Tym bardziej, że wakacje powoli się kończą, a więc od września na drogi wyjadą dodatkowe auta. Miasto nie powinno pozwolić na całkowite zamknięcie ulicy Bohaterów Westerplatte - powiedział nam Marian Buczek z Zielonej Góry. Z kolei inny z Czytelników zwrócił uwagę, że na przystanku MZK przy Bohaterów Westerplatte powinny pojawić się ławki.

Sprawdziliśmy. Od kilku dni dwie ławki ustawiono na przystanku MZK, nieopodal banku Millennium. Cieszą się one naprawdę dużym powodzeniem. Natomiast o ewentualne zamknięcie dla ruchu ulicy Bohaterów Westerplatte zapytaliśmy Pawła Urbańskiego, dyrektora departamentu inwestycji i zarządzania drogami zielonogórskiego magistratu.

- Na pewno nie pozwolę na całkowite zamknięcie ulicy - zapewnił nasz rozmówca. I dodał: - Nawet, gdy będzie kładziona nawierzchnia asfaltowa, to uzgodniliśmy, że ruch będzie odbywał się jednym pasem. Tak będzie do zakończenia inwestycji, kiedy to przywrócony zostanie ruch w obie strony ulicy, po czterech pasach - zapewnił dyrektor Urbański.
Na nasze pytanie o ocenę dotychczasowych prac, dyrektor odpowiedział, że odbywają się one zgodnie z planem, dlatego termin zakończenia inwestycji, którym jest połowa grudnia nie wydaje się zagrożony.

Postanowiliśmy sami to sprawdzić, w poniedziałek ok. godz. 10.00. Przypomnijmy, że przebudowa ulicy jest prowadzona od ronda przy Dworcowej do skrzyżowania z Kupiecką. Prace prowadzi krośnieńska spółka Kontrakt, która zaproponowała miastu sumę 11,88 mln zł. Zgodnie z podpisaną umową roboty mają być zakończone najdalej do połowy grudnia 2017 roku. Inwestycja musi być rozliczona jeszcze w tym roku. Co się zmieni na ulicy? Dostanie ona nową nawierzchnię asfaltową oraz nowe chodniki z polbruku.

Na całej długości od ronda do Kupieckiej pojawi się ciąg pieszo - rowerowy oraz nowe oświetlenie. Ma być też nowa kanalizacja deszczowa. Ambicją miasta jest, by ulica Bohaterów Westerplatte miała charakter reprezentacyjny. Najbardziej zaawansowane prace widać między rondem przy Dworcowej a placem Bohaterów. Tu praktycznie zakończono budowę kanalizacji deszczowej, montaż różnego rodzaju instalacji, czego najlepszym dowodem są wystające z ziemi kable oraz zamontowano krawężniki. Po obu stronach ulicy przygotowano już warstwę pod przyszłe chodniki i ciągi pieszo - rowerowe. Na dalszej części ulicy Bohaterów Westerplatte zrobiono nieco mniej, tu dopiero zerwano stare chodniki, kopie się też kanały do których trafi kanalizacja deszczowa. Co warto podkreślić, prace drogowe trwają nawet w soboty.

Na ulicy spotkaliśmy Kazimierza Łatwińskiego, radnego, zajmującego się głównie sprawami gospodarczymi. - Jeśli chodzi o postęp prac, to muszę podkreślić, że w tygodniu postępują one dobrze. Natomiast co do sobót, to uważam, że ulica Bohaterów Westerplatte jest tak ważna, że prace powinny być prowadzone też w soboty. I są, chociaż być może w krótszym czasie. Wydaje się, że postęp jest dobry, na budowie widać dużo sprzętu, a więc możemy liczyć, że przebudowa ulicy zostanie zakończona w terminie - ocenił radny Łatwiński.

Wspomnijmy jeszcze o innych zadaniach, bo miasto przypomina wielki plac budowy. Obok ulicy Bohaterów Westerplatte trwają one na Trasie Aglomeracyjnej oraz na rondzie przy wjeździe do Raculi. Wspomnijmy jeszcze o gigantycznej inwestycji, którą będzie obwodnica południowa. Z mniejszych trzeba wspomnieć o rondzie na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Wrocławskiej, kolejnym rondzie na skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego, Zacisze i Wojska Polskiego oraz przebudowie wiaduktu na ulicy Batorego. Nie można też zapominać o budowie Centrum Przesiadkowego.

Trasa Aglomeracyjna między Dworcową a aleją Zjednoczenia ma być gotowa do sierpnia 2018 roku. Ale wtedy być może rozpoczną się roboty, których celem ma być przedłużenie trasy ulicą Działkową i Zacisze do skrzyżowania (przyszłego ronda) z ulicą Wojska Polskiego. Natomiast obwodnica południowa ma być gotowa w 2022 roku.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.