Ulicę Portowa w Cigacicach czeka na remont

Czytaj dalej
Fot. Marek Białowąs
Marek Białowąs

Ulicę Portowa w Cigacicach czeka na remont

Marek Białowąs

Nie pomogły protesty... W tym roku mieszkańcy Górzykowa nie doczekają się pewnie budowy drogi, której chcą od dawna. Jednak inwestycje szykują się w sąsiednich Cigacicach.

W ubiegłym roku głośny był w całej Polsce protest mieszkańców Górzykowa, którzy obwiesili wieś transparentami z hasłami - apelami do władz o budowę drogi. We wrześniu ub. r. mieszkańcy wsi spotkali się z burmistrzem Sulechowa i ze starostą, do którego droga należy. Chcieli, aby to gmina przejęła drogę od powiatu, gdyż to umożliwiłoby jej szybką budowę trasy, o którą mieszkańcy Górzykowa walczą już ponad pół wieku.

- Mieliśmy wielkie nadzieje, czekaliśmy na takie spotkanie równo rok. Teraz czujemy się bardzo rozczarowani - mówiła ,,w ub. r. ,,GL’’ Agnieszka Migdał z rady sołeckiej Górzykowa. - Przedstawiono nam porozumienie starostwa z gminą, w którym to powiat ma zlecić opracowanie projektu drogi. Dopiero gdy dokument będzie gotowy, trasę ma przejąć gmina. Przy czym starosta nie był przekonany, czy on może sfinansować plany budowy traktu o standardzie drogi gminnej, a nie powiatowej.

Jak poinformowano mieszkańców na spotkaniu, samo przygotowanie dokumentacji może zająć nawet 1,5 roku. I na ten rok nie ma planów żadnych zmian na terenie tej wsi.

Inaczej jest w Cigacicach, gdzie gmina Sulechów ogłosiła już przetarg na przebudowę ul. Portowej w tej wsi. Chodzi o odcinek prowadzący do mariny, który dziś jest pełen dziur. Inwestycja ta jest realizowana w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i otrzymała dofinansowanie w wysokości blisko 64 proc. kosztów.

- To mógłby być ładny fragment wsi - mówi mieszkanka Cigacic, która zastrzegła sobie anonimowość. - Tym bardziej warto zadbać o tę ulicę, że to jedyny dojazd do portu. Często tu goszczą turyści i gdyby jeszcze właściciele zadbali o te poniemieckie domki, to mielibyśmy powód do dumy. Jednak jak widać, jeden budynek zamiast remontu doczekał się rozbiórki.

W dokumentacji przebudowy przewiduje się wykonanie m.in. nawierzchni z kostki granitowej (w miejsce dzisiejszych kocich łbów), chodników, kanalizacji deszczowej, regulacji pionowej studzienek dla urządzeń podziemnych, montaż krawężników oraz elementów bezpieczeństwa ruchu. Inwestycja nadzorowana jest przez lubuskiego konserwatora zabytków. A całość prac powinna być wykonana do końca czerwca br. Jest to drugi gminny projekt, który otrzymał dofinansowanie z PROW.

- Cigacice doczekają się też innej inwestycji, która połączy tę wieś w przyszłości z całym systemem dróg dla rowerów - mówi Edward Fedko, który w sulechowskim magistracie odpowiada za pozyskiwanie pieniędzy z funduszy europejskich. - Przygotowujemy właśnie dokumentację do budowy ścieżki rowerowej z Cigacic przez Sulechów do Kalska i dalej do granicy powiatu świebodzińskiego. Będzie to inwestycja realizowana w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). A w ramach ZIT pieniądze są gwarantowane, nie trzeba tu brać udziału w konkursach i rywalizować z innymi samorządami.

Gmina planuje też budowę ścieżki rowerowej z Sulechowa do Okunina przez Klępsk, co pozwoli połączyć się z systemem dróg dla rowerów na terenie Regionu Kozła.

ulica portowa cigacice
Marek Białowąs Ta część ulicy będzie wyremontowana do połowy br. Powstaną również chodniki oraz kanalizacja.
Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.