UMB. Aplikacja, która da znać, że jesteś chory. Pracują nad nią nasi naukowcy

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Agata Sawczenko

UMB. Aplikacja, która da znać, że jesteś chory. Pracują nad nią nasi naukowcy

Agata Sawczenko

Z prof. Karolem Kamińskim, kierownikiem Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Chodzą słuchy, że naukowcy z Uniwersytetu Medycznego wraz z firmą Techmo będą pracować nad tym, by diagnozę stawiać przez telefon.

No nie do końca. W projekcie VAMP chcemy stworzyć narzędzie, które ułatwi osobie z niego korzystającej - prawdopodobnie będzie to aplikacja na telefon - wcześniejszą diagnostykę, podjęcie decyzji, że tak, ja muszę jednak zgłosić się do lekarza. Bo jaki jest największy problem? Nikt z nas nie ma czasu, aby chodzić do lekarza bardzo często. Ochrona zdrowia też nie ma tyle możliwości, aby wszystkich nas bardzo regularnie w pełni przekrojowo badać. Dlatego chcemy stworzyć nowe narzędzie, które umożliwi rozpoznanie tych osób, które powinny się przebadać wcześniej, zanim odczują taką potrzebę, zanim objawy się pojawią. A przy których prawdopodobieństwo wykrycia schorzenia będzie na tyle duże, że to badanie nie będzie zabieraniem czasu ludziom - bo przecież mają mnóstwo innych rzeczy na głowie. Bo przecież wizyta u lekarza to jest zabrany czas, to jest też duży stres, to są również koszty. W związku z tym chcemy stworzyć taką aplikację, która powie: słuchaj, w tej chwili warto, byś się przebadał w tym i tym kierunku, bo wzrosło prawdopodobieństwo, że możesz chorować na takie i takie choroby.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Sawczenko

W "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej" zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętą ochroną zdrowia. Chętnie podejmuję też tematy społeczne i piszę o ciekawych ludziach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.