UMK na piątym miejscu w rankingu najlepszych uniwersytetów w Polsce

Czytaj dalej
Fot. brak
Paulina Błaszkiewicz

UMK na piątym miejscu w rankingu najlepszych uniwersytetów w Polsce

Paulina Błaszkiewicz

Toruński uniwersytet to najlepsza uczelnia wyższa w naszym województwie. Z najnowszego rankingu Perspektyw wynika, że Uniwersytet Mikołaja Kopernika zamykając pierwszą piątkę wciąż znajduje się wśród najlepszych uniwersytetów w Polsce. Pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński, drugie Uniwersytet Warszawski, trzecie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a czwarte Uniwersytet Warszawski. Na liście najlepszych uczelni akademickich w Polsce UMK zajmuje 17. miejsce.

Zobacz video: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu

Uniwersytet Jagielloński to najlepsza uczelnia akademicka w Polsce. Tak wynika z najnowszego rankingu Perspektyw 2021, który został opublikowany 22 czerwca. Dodajmy, że od wielu lat jest to jeden z najważniejszych rankingów w kraju.

Na którym miejscu UMK?

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu to najlepsza uczelnia wyższa z naszego województwa. W rankingu uczelni akademickich UMK znalazł się na 17. miejscu w kraju.

- W rankingu ogólnym wszystkich uczelni akademickich zostaliśmy spozycjonowani na miejscu siedemnastym (wraz z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu), zaś w zeszłym roku uplasowaliśmy się na pozycji piętnastej wraz z pięcioma innymi uczelniami. Nie jest to jednak konsekwencją gorszego notowania, lecz innego pogrupowania uczelni na tych samych pozycjach, co jest konsekwencją różnic w ich sumarycznych punktacjach. Uczelnie o bardzo zbliżonej punktacji są plasowane na tych samych pozycjach, ale w konsekwencji nie wszystkie pozycje są reprezentowane, nie ma np. miejsca 7, 11 itd.). W zeszłym roku byliśmy odnotowani jako dziewiętnasta najlepsza uczelnia akademicka w kraju, w tym roku znaleźliśmy się o oczko wyżej - mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK.

UMK w Toruniu na 5. miejscu wśród uniwersytetów

Ranking Perspektyw to nie tylko lista najlepszych uczelni akademickich, ponieważ w rankingu wyodrębniono również uniwersytety, akademie wychowania fizycznego, uczelnie pedagogiczne, techniczne, rolnicze czy ekonomiczne. W zestawieniu polskich uniwersytetów podobnie jak rok temu Uniwersytet Mikołaja Kopernika zajął 5. miejsce na 20. sklasyfikowanych.

- W najnowszym rankingu Perspektyw Uniwersytet Mikołaja Kopernika wypadł nieznacznie lepiej niż w zeszłym roku. Uzyskaliśmy sumarycznie nieco więcej punktów (w zeszłym roku 57,6, w tym – 63,3), zmniejszając tym samym dystans do najlepszej uczelni w kraju – Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (z punktacją 100 w tym i poprzednim roku). Utrzymaliśmy piątą pozycję w zestawieniu uniwersytetów, przy czym pozycję tę w 2020 roku dzieliliśmy z Uniwersytetem Łódzkim, który w aktualnym rankingu spadł na pozycję szóstą - komentuje dr Ewa Walusiak Bednarek.

Pozostało jeszcze 15% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paulina Błaszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.