Upał szczególnie groźny dla sercowców. Uważać powinni też diabetycy

Czytaj dalej
Agata Markowicz

Upał szczególnie groźny dla sercowców. Uważać powinni też diabetycy

Agata Markowicz

Krew staje się bardziej gęsta, serce przyspiesza, a ciało intensywnie się poci. Tak bronimy się przed upałem

Zkażdym dodatkowym stopniem Celsjusza podstawowej temperatury ciała serce przeciętnej osoby zaczyna bić o 10 uderzeń na minutę szybciej. Podczas upałów priorytetem ludzkiego organizmu staje się więc utrzymanie właściwej temperatury ciała i ochrona przed przegrzaniem.

Upały mogą powodować spadek ciśnienia tętniczego
Podwyższona temperatura powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a w konsekwencji spadek ciśnienia tętniczego. W odpowiedzi serce zaczyna szybciej bić (w celu utrzymania ciśnienia na właściwym poziomie) i tym samym wykonuje większą pracę. U osób zdrowych mechanizmy regulacji ciśnienia tętniczego stanowią fizjologiczną odpowiedź na podwyższoną temperaturę otoczenia, ale u osób z miażdżycą i chorobami układu krążenia większe obciążenie serca może prowadzić do zaburzeń w jego ukrwieniu i pojawieniu się dolegliwości bólowych. Zbyt gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego u osób przyzwyczajonych do jego podwyższonych wartości upośledza przepływ krwi przez ważne narządy i może prowadzić np. do udaru mózgu.

Upały zwiększają ryzyko zakrzepów i zatorów
Wraz z utratą płynów krew staje się bardziej gęsta i rośnie ryzyko zakrzepów.
Upały prowadzą do utraty elektrolitów
Wraz z 1 litrem potu możemy stracić około 2,9 g chlorku sodu. Utrata elektrolitów (sodu, potasu, chloru, magnezu czy wapnia) przyczynia się do powstawania skurczów mięśni, zaburza przewodnictwo nerwowe i upośledza powstawanie płynów ustrojowych. Znaczne obniżenie stężenia sodu w osoczu krwi prowadzi do obrzęku komórek.

Upały są niebezpieczne przy cukrzycy i niewydolności nerek
Diabetycy znacznie częściej umierają w okresach upałów - ich włókna nerwowe mogą nie wysyłać do naczyń krwionośnych sygnału nakazującego im, aby się rozszerzyły. W ten sposób może zmniejszyć się ilości krwi docierającej do powierzchni skóry w celu obniżenia temperatury. Według niektórych badań diabetycy charakteryzują się także mniejszą potliwością. Chorzy z problemami nerkowymi powinni szczególnie wystrzegać się odwodnienia, które negatywnie wpływa na ich uszkodzone nerki.

Agata Markowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.