Urodziny Radia Maryja. Polityczny lans u ojca Rydzyka

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Małgorzata Oberlan

Urodziny Radia Maryja. Polityczny lans u ojca Rydzyka

Małgorzata Oberlan

Moherowe berety, jak już sami mówią o sobie słuchacze Radia Maryja, znów jutro, 7 grudnia, zjadą do Torunia. Doroczne urodziny rozgłośni to też okazja do politycznego lansu prawicy. Prezydent, premier, ministrowie, prezes PiS - bywali tu wszyscy.

W sobotę, 7 grudnia, Radio Maryja obchodzi swoje 28. urodziny. Słuchacze tysiącami najadą Toruń, ale ich karność miastu specjalnie nie wadzi. Autokary z dojrzałymi ludźmi (przeciętny słuchacz ma 40-75 lat) co roku wiedzą, jak jechać i gdzie parkować.

Porządek musi być - z tego założenia ojciec Tadeusz Rydzyk, dyrektor radia, wychodzi od dawna. Ustalone wcześniej i zgłoszone muszą być nawet „dwójki” (nie więcej!), które reprezentować będą wycieczki wiernych w procesji z darami. Wyjazd z Torunia też odbywa się raczej karnie. O starówkę, wpisaną na listę światowego dziedzictwa Unesco, nikt nie zahacza.

Pierwszy garnitur PiS

Doroczne świętowanie powstania Radia Maryja to okazja dla polityków prawicy, by błysnąć w świetle fleszy, zapunktować u skrajnie prawicowego elektoratu oraz - a może przede wszystkim - okazać szacunek Ojcu Dyrektorowi. Punktować w Toruniu nie może każdy, bo nie każdy jest tu mile widziany.

Posłanka Joanna Borowiak (PiS) z Włocławka na urodzinach. Dziś znana ze słów:  „Trzeba anulować (głosowanie), bo przegramy”
Grzegorz Olkowski Prezes PiS Jarosław Kaczyński był m.in. na 24. urodzinach Radia Maryja w 2015 roku. Dziękował za wygrane wybory

Kogóż to na urodzinach nie było... Oczywiście, wśród gości meteorów, przemykających przez scenę polityczną (i Toruń) z prędkością światła, są i tacy, którzy od wielu lat tworzą jej krajobraz. A przy okazji - ciągle zabiegają o uznanie dyrektora Radia Maryja i praktycznie co roku świętują urodziny rozgłośni. Do takich zaufanych gości należeli dotąd np. tacy politycy PiS, jak Antoni Macierewicz, nieżyjący minister Jan Szyszko czy Anna Sobecka - była lektorka Radia Maryja i była już posłanka PiS.

Mohery niczym GROM

„Wyśmiewane moherowe berety okazały się równie spraw-ne jak szare berety jednostek specjalnych GROM. Bo sprawność beretów ocenia się po tym, czy osiągnęły zwycięstwo, czy nie. A sprawiedliwość zwyciężyła”- tak mówił prezydent Andrzej Duda na 25. Urodzinach Radia Maryja, przypominając o marszach w obronie Telewizji Trwam.

Ten jubileusz powstania rozgłośni, który odbywał się w grudniu 2016 roku, sprowadził do Torunia najliczniejszy pierwszy garnitur polityków. Okazją była tzw. okrągła rocznica. Na spotkaniu w Arenie Toruń pojawili się wtedy m.in. minister Antoni Macierewicz, minister Mariusz Błaszczak, nieżyjący już minister profesor Jan Szyszko z małżonką, ministrowie Krzysztof Jurgiel, Małgorzata Sadurska, Adam Kwiatkowski, Beata Kempa, Elżbieta Rafalska oraz... Bartłomiej Misiewicz.

Posłanka Joanna Borowiak (PiS) z Włocławka na urodzinach. Dziś znana ze słów:  „Trzeba anulować (głosowanie), bo przegramy”
Grzegorz Olkowski Prezydent Andrzej Duda przyjechał na ćwierćwiecze radia

Moherowe berety, jak już sami mówią o sobie słuchacze Radia Maryja, znów jutro, 7.12., zjadą do Torunia. Doroczne urodziny rozgłośni to też okazja do politycznego lansu prawicy. Prezydent, premier, ministrowie, prezes PiS - bywali tu wszyscy.

Misiewicza zabraknąć nie mogło, skoro był jego patron, czyli Antoni Macierewicz. Trudno powiedzieć, czy po politycznej porażce pan Bartłomiej pojawi się w Toruniu jutro. Chociaż...

Seksposeł z różańcem

Dla Rodziny Radia Maryja i ojca Rydzyka politycy skompromitowani, nawet w prawicowym środowisku, wcale takimi być nie muszą. Przykładem były już poseł Łukasz Zbonikowski (PiS) z Włocławka, nazywany seksposłem.

Do historii polskiej fotografii prasowej zaliczyć już można zdjęcie z ubiegłorocznych urodzin rozgłośni, na którym Zbonikowski z rozmodloną miną stoi z różańcem. Tuż przed nim inna kontrowersyjna postać, a mianowicie Stanisław Piotrowicz.

Obaj nie są już posłami. Tyle, że Piotrowicz wciąż cieszy się zaufaniem prezesa PiS i robi karierę w sądownictwie. Łukasz Zbonikowski natomiast popadł w całkowitą niełaskę.

Posłanka Joanna Borowiak (PiS) z Włocławka na urodzinach. Dziś znana ze słów:  „Trzeba anulować (głosowanie), bo przegramy”
Grzegorz Olkowski Impreza co roku odbywa się teraz w miejskiej Arenie Toruń

Uczestnicząc w 27. urodzinach Radia Maryja już nazywany był obyczajowym skandalistą. Sądził się z żoną, która twierdziła m.in., że wielokrotnie ją szarpał. Głośno już wtedy mówiono też o jego rzekomym romansie z asystentką. Był pierwszym posłem minionej kadencji, któremu prokuratura uchyliła immunitet.

Przypomnijmy, że przepis na dobrą żonę Zbonikowski miał prosty. „Ma być ładna, żeby seks nie był przymusem, niewysoka, z płaską głową, żeby można było na niej postawić szklankę z piwem, do tego posłuszna, inteligentna i w miarę majętna, powinna być katoliczką - by wiedziała, gdzie jej miejsce. Dobrze, aby była naiwna, bo uwierzy w co trzeba” - ten przepis żona Monika znalazła w rzeczach męża.

Na tych samych, ubiegłorocznych urodzinach w Toruniu obecny był też inny skandalista - senator Waldemar Bonkowski. Ten, który publicznie twierdził, że dla niego najważniejsze są Bóg, honor i ojczyzna, ale miał uwikłać się w romans z kobietą poznaną na miesięcznicy smoleńskiej. Miał też bić żonę i czynić z jej życia piekło.

Kto przyjedzie i jak szybko?

Na 25. rocznicy powstania rozgłośni pojawił się w Toruniu obok prezydenta także prezes PiS Jarosław Kaczyński. Czy któryś z nich jutro odwiedzi Toruń?

Z nieoficjalnych informacji wynika, że 28. urodziny Radia Maryja zaszczycą swoją obecnością „tylko” premier Mateusz Morawiecki i czterech ministrów. W Toruniu co roku pytanie zwykłych kierowców brzmi: czym przyjadą politycy z Warszawy i jak szybko?

W ubiegłym roku wśród gości znaleźli się premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Posłanka Joanna Borowiak (PiS) z Włocławka na urodzinach. Dziś znana ze słów:  „Trzeba anulować (głosowanie), bo przegramy”
Grzegorz Olkowski

Uroczysta msza święta rozpoczęła się wówczas w Arenie Toruń przed godziną 16.00. Politycy PiS przyjechali do Torunia prosto z podsumowującej trzy lata rządów ich partii konferencji „Praca dla Polski”, która w Warszawie rozpoczęła się w południe, a zakończyła około godziny 13.30.

Błyskawiczne tempo przemieszczenia się limuzyn polityków prawicy był, ze zrozumiałych względów, tematem nie tylko żartów, ale i krytycznych uwag. W styczniu 2017 roku bowiem pod Toruniem, w Lubiczu Górnym doszło do pamiętnego karambolu kolumny rządowej, w którym uczestniczył ówczesny minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Najgorszy wynik w historii

Przypomnijmy, że pomysłodawcą stworzenia Radia Maryja był ojciec Tadeusz Rydzyk, od lat jego dyrektor. Rozgłośnia rozpoczęła nadawanie 9 grudnia 1991 roku. Początkowo działała jako stacja lokalna ze stacjami nadawczymi w Toruniu oraz Bydgoszczy. W 1993 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nadała jej status nadawcy społecznego.

Posłanka Joanna Borowiak (PiS) z Włocławka na urodzinach. Dziś znana ze słów:  „Trzeba anulować (głosowanie), bo przegramy”
Grzegorz Olkowski Posłanka Joanna Borowiak (PiS) z Włocławka na urodzinach. Dziś znana ze słów: „Trzeba anulować (głosowanie), bo przegramy”

Kontrowersje radio budzi od początku, bo konserwatywna (ortodoksyjna?) linia światopoglądowa przekazu się nie zmienia. W niełaskę Ojca Dyrektora za poglądy popaść może każdy, kto się jej sprzeciwia - tu kłania się pamiętna historia z pierwszą damą Marią Kaczyńską, nazwaną „czarownicą” za sprzeciw przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego.

Jest jednak liczne grono słuchaczy w kraju i za granicą, czyli Rodzina Radia Maryja, która rozgłośnię wręcz kocha. Za stały przekaz ideologiczny, modlitwę, muzykę, nocne rozmowy. To ważne szczególnie dla ludzi chorych, niepełno-sprawnych, starszych, zagubionych, wykluczonych.

Od VIII do X br. radio odnotowało jednak najgorszy wynik w historii. Słuchalność po roku spadła mu do 1,1 proc. A jeszcze w 2013 r. była dwa razy większa (za: Wirtualne Media).

Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.