Utrudnienia w Świebodzinie? Przejściowe! Wszystko, by drogi były lepsze

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Alicja Kucharska

Utrudnienia w Świebodzinie? Przejściowe! Wszystko, by drogi były lepsze

Alicja Kucharska

Trwa remont ulicy Sulechowskiej. Jak zapewniają przedstawiciele lokalnych władz - prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.

Trwa remont ulicy Sulechowskiej. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.

- Do końca września inwestycja powinna być gotowa – mówi wicestarosta Mieczysław Czepukowicz. Prace rozpoczęto od przebudowy drogi wewnętrznej – dojazdowej do zabudowy jednorodzinnej. Następnie roboty przeniosą się na drugą stronę jezdni, gdzie powstać ma nowy chodnik wraz ze ścieżką rowerową.

- Małymi kroczkami wprowadzamy ścieżki rowerowe na terenie miasta – zaznacza M. Czepukowicz, który podkreśla, że drzewa wycięte pod budowę ścieżki zastąpią nowe. – Mamy już decyzję pani konserwator dotyczące nasadzeń, ile drzew i jakie. Obwód drzewa musi mieć minimum 10 centymetrów. Należy dodać, że jeśli drzewo się nie przyjmie, będziemy zobligowani do zasadzenia nowego – podkreśla wicestarosta.

Cała infrastruktura chodnika będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Zmieni się też nawierzchnia drogi. Wykonane zostaną odwodnienie oraz oświetlenie. – Chcemy rozwiązać problem zastoin wodnych na jezdni na wysokości piekarni -dodaje wicestarosta. - Zwiększymy liczbę krat odprowadzających wodę.
Co ważne, tymczasowe przejście dla pieszych ulokowane na wysokości piekarni pozostanie w tym miejscu na stałe.
Choć występują pewne utrudnienia w ruchu pojazdów, to nie są one aż tak uciążliwe dla kierowców.

– Zakładamy, że jeden pas przez cały czas trwania robót będzie przejezdny - dodaje Mieczysław Czepukowicz.
Koszt inwestycji to blisko 2,5 mln złotych. Dofinansowanie w wysokości ponad, 1,2 mln pochodzi programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. Pozostałą kwotą gmina oraz powiat podzieliły się po połowie.
Podobnie finansowany jest remont ulicy Cegielnianej.

– Obecnie prace prowadzone są na odcinku od ulicy Brukowej do starego cmentarza żydowskiego – informuje Krzysztof Tomalak, zastępca burmistrza.

Ważną wiadomością dla kierowców jest to, że droga na tym odcinku nie jest przejezdna. Rurociąg odprowadzający wody deszczowe przebiegać będzie w poboczu drogi i zajmie przestrzeń równoległą do ul. Brukowej. Plac zabaw zostanie częściowo naruszony, jednak po zakończeniu prac całość zostanie odtworzona. Remont przebiegać będzie etapami. – Roboty będą prowadzone na określonym odcinku, by uciążliwości dla mieszkańców były jak najmniejsze – zaznacza K. Tomalak.

To ma być modernizacja kompleksowa. Bo oprócz budowy samej drogi, wykonane ma zostać odwodnienie i oświetlenie na odcinku od skrzyżowania z drogą powiatową ul. Sobieskiego do skrzyżowania z kolejna drogą powiatową - ulicą Łużycką.

Oprócz nowej nawierzchni pojawią się także chodniki z kostki brukowej. Ponadto powstaną przejścia dla pieszych, które zostaną dodatkowo doświetlone. Zaprojektowano także przebudowę skrzyżowania ul. Cegielnianej z ulicą Zieloną. Przy wyjedzie na ulicę Łużycką pojawi się dodatkowy pas do skrętu w prawo.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.