Tomasz Maleta

Via Carpatia na papierze

Taki przebieg miałaby mieć Via Carpatia Fot. www.mib.gov.pl Taki przebieg miałaby mieć Via Carpatia
Tomasz Maleta

Dziesięć lat temu ministrowie transportu Polski, Węgier, Czech i Słowacji, podpisali tzw. deklarację łańcucką.

Wyrażali w niej wolę budowy Via Carpatii łączącej litewską Kłajpedę z greckimi Salonikami. W poniedziałek deklarację tę odnowili w obecności premier Beaty Szydło przedstawiciele sygnatariuszy, a także marszałkowie z Podkarpacia, Lubelszczyzny i Podlaskiego. Już sam fakt, że po 10 latach, najlepszego czasu na budowę dróg w Polsce, znowu słyszymy o rozpoczęciu tej inwestycji pokazuje, że tkwimy w jakimś drogowym Matriksie. Nie pytajmy ile zrobiono w innych krajach. Uderzmy się we własne piersi.

Przez lata rząd PO-PSL nie uważał tej drogi za strategiczną. Nie mówiąc już o jej podlaskim odcinku. Do tego stopnia, że przy zawieraniu kontraktu terytorialnego przed wyborami samorządowymi w 2014 ówcześni podlascy decydenci nie uznali budowy drogi śladem S19 za priorytet. Rok później, przed wyborami parlamentarnymi, przejrzeli na oczy i zapowiedzieli jej modernizację do 2023. Ówczesna opozycja, dziś opcja rządząca zapowiedziała, że zamiast mówić o drodze, po prostu ją wybuduje.

Dziś o jej przebieg na północ od Białegostoku trwają kolejne targi. Jak tak dalej pójdzie to za 10 lat usłyszymy o odnowieniu kolejnej deklaracji. Tym razem podlaskiej.

Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.