Tomasz Maleta

Via Carpatia na papierze

Taki przebieg miałaby mieć Via Carpatia Fot. www.mib.gov.pl Taki przebieg miałaby mieć Via Carpatia
Tomasz Maleta

Dziesięć lat temu ministrowie transportu Polski, Węgier, Czech i Słowacji, podpisali tzw. deklarację łańcucką.

Wyrażali w niej wolę budowy Via Carpatii łączącej litewską Kłajpedę z greckimi Salonikami. W poniedziałek deklarację tę odnowili w obecności premier Beaty Szydło przedstawiciele sygnatariuszy, a także marszałkowie z Podkarpacia, Lubelszczyzny i Podlaskiego. Już sam fakt, że po 10 latach, najlepszego czasu na budowę dróg w Polsce, znowu słyszymy o rozpoczęciu tej inwestycji pokazuje, że tkwimy w jakimś drogowym Matriksie. Nie pytajmy ile zrobiono w innych krajach. Uderzmy się we własne piersi.

Przez lata rząd PO-PSL nie uważał tej drogi za strategiczną. Nie mówiąc już o jej podlaskim odcinku. Do tego stopnia, że przy zawieraniu kontraktu terytorialnego przed wyborami samorządowymi w 2014 ówcześni podlascy decydenci nie uznali budowy drogi śladem S19 za priorytet. Rok później, przed wyborami parlamentarnymi, przejrzeli na oczy i zapowiedzieli jej modernizację do 2023. Ówczesna opozycja, dziś opcja rządząca zapowiedziała, że zamiast mówić o drodze, po prostu ją wybuduje.

Dziś o jej przebieg na północ od Białegostoku trwają kolejne targi. Jak tak dalej pójdzie to za 10 lat usłyszymy o odnowieniu kolejnej deklaracji. Tym razem podlaskiej.

Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.