Marta Gawina

Via Toll rozszerza się na S8. Będzie kolejny płatny odcinek krajowej ósemki

Od 20 do 53 gr za kilometr. Tyle będzie kosztował przejazd odcinkiem S8 z Mężenina do Wiśniewa. System opłat zacznie działać w niedzielę. Fot. Wojciech Wojtkielewicz / archiwum Od 20 do 53 gr za kilometr. Tyle będzie kosztował przejazd odcinkiem S8 z Mężenina do Wiśniewa. System opłat zacznie działać w niedzielę.
Marta Gawina

Od 3 do 8 zł. Tyle będzie kosztowała podróż z Mężenina do Wiśniewa na drodze ekspresowej S8

- Płatne drogi to dla nas spore obciążenie. Każdego dnia wykonujemy w sumie 26 kursów do Warszawy i Modlina. Na ViaTOLL wydajemy kilkanaście tysięcy miesięcznie. Niewykluczone, że przełoży się to na ceny biletów - mówi Bogdan Ostrowski z firmy przewozowej PlusBus.

Niewiele kursów w stronę Warszawy, bo tylko o sezonowe połączenie z Zakopanem, ma za to PKS Nova. - Dlatego kolejnego płatnego odcinka zbytnio nie odczujemy - podkreśla Cezary Sieradzki, prezes spółki.

Ale wszyscy kierowcy pojazdów ważących więcej niż 3,5 tony muszą liczyć się z większymi kosztami. System poboru opłat ViaTOLL rozszerza się. W całym kraju obejmie dodatkowe 360 kilometrów dróg krajowych i ekspresowych. Wśród nich znalazł się 16-kilometrowy odcinek S8 z Białegostoku do Warszawy. Chodzi o trasę od węzła Mężenin do skrzyżowania z drogą powiatową 2012B (Wiśniewo). Bramki do elektronicznego pobierania opłat już stoją. Oficjalnie zaczną działać w niedzielę. I będą ściągać pieniądze od wszystkich ciężarówek, autobusów, busów, w których jest co najmniej dziewięć miejsc siedzących, a także samochodów z większą przyczepą. - Wagę pojazdu powinni sprawdzić kierowcy jadący z przyczepą campingową, czy pod łódkę - przypomina Dorota Prochowicz, rzeczniczka systemu ViaTOLL.

Koszt podróży zależy właśnie od wagi i limitów emisji spalin. Dlatego stawki za kilometr wahają się od 20 do 53 groszy. Czyli podróż z Mężenina do Wiśniewa może kosztować od ponad 3 do ok. 8 zł. Biorąc pod uwagę także pozostałe płatne odcinki podlaskiej ósemki (obwodnica Zambrowa i Choroszcz - Jeżewo), za przejazd w stronę Warszawy zapłacimy od 8 do 22 zł.

Pieniądze z płatnych dróg, jak zapewniają przedstawicie ViaTOLL idą na krajowy fundusz drogowy.

Kaucje, opłaty, formalności i kary

Żeby dołączyć do systemu ViaTOLL, trzeba udać się do najbliższego punktu dystrybucji lub obsługi klienta. W Białymstoku są dwa takie miejsca. Pierwsze znajduje się przy ul. Komunalnej 4, drugie przy Produkcyjnej 92 B. Jest też kilka stacji paliw, które zajmują się obsługą ViaTOLL. Ich wykaz można znaleźć na stronie internetowej.

Aby korzystać z systemu należy wyposażyć pojazd w niewielkie urządzenie pokładowe, dzięki któremu pobierane są opłaty przy bramkach. Można je otrzymać w punkcie dystrybucji. Trzeba jednak wpłacić kaucję, która wynosi 120 zł (kiedy zwrócimy urządzenie, odzyskamy pieniądze). Trzeba też zasilić swoje konto. Minimalne doładowanie to 120 zł.

Próba uniknięcia opłat wiąże się z wysokimi karami.

1500 zł za jeden dzień zapłacą kierowcy samochodów ciężarowych. W przypadku osobówek jest to 750 zł za dzień.

Marta Gawina

Białostoczanka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem, którą świat ciągle potrafi zadziwić. Także świat polityki, który na co dzień przybliżam naszym Czytelnikom. Ustalam kto, z kim, dlaczego i co z tego mamy. "Buduję" też drogi, pilnuję komunikacji . Choć łopat nie wbijam, staram się być na bieżąco z najważniejszymi inwestycjami w Białymstoku i województwie podlaskim. Tak, tak czekamy na S19...

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.