Piotr Polechoński

W 1918 roku powstała próżnia polityczna i to od nas zależało, czy potrafimy ją wypełnić. Potrafiliśmy

W 1918 roku powstała próżnia polityczna i to od nas zależało, czy potrafimy ją wypełnić. Potrafiliśmy  Fot. Polska Press
Piotr Polechoński

Rozmowa z Andrzejem Paczkowskim.

- W tym kluczowym okresie ówcześni liderzy w walce o niepodległość potrafili wznieść się ponad podziały. To wielka lekcja dla nas, współczesnych - mówi w rozmowie z „Głosem” profesor Andrzej Paczkowski, znany polski historyk, naukowiec i wykładowca akademicki.

Rok 1918 - dlaczego nam się wówczas udało i któraś z kolei próba wybicia się na niepodległość skończyła się sukcesem, a nie kolejną klęską? Czy zdecydował o tym splot szczęśliwych okoliczności, czy bardziej samodzielne wysiłki narodu i jego liderów?

Pozostało jeszcze 93% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Polechoński

Dziennikarz „Głosu Koszalińskiego”, politolog, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, autor szeregu książek o koszalińskiej historii i tożsamości, w tym „Sekretów Koszalina”, za którą dostał Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2017. Laureat dwóch nagród za odkrywanie lokalnej historii i jej popularyzację. W 2005 roku otrzymał „Koszalińskiego Orła”, a w roku 2014 wyróżniony został przez Koszalińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców „Gospodarni”. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.