Hanka Sowińska

W 1919 roku wolność była na wyciągnięcie ręki? Tylko pozornie

„Niemcy za wszelką cenę chcą przekonać koalicyę, iż ludność miejscowa na terytoriach przyznanych Polsce pragnie pozostać przy państwie niemieckim... Fot. repr. IKC, nr 313 z 17 listopada 1919 „Niemcy za wszelką cenę chcą przekonać koalicyę, iż ludność miejscowa na terytoriach przyznanych Polsce pragnie pozostać przy państwie niemieckim...”
Hanka Sowińska

Sto lat temu krążył po stolicy dowcip, w którym padało pytanie: jakie państwo jest największym na świecie? Należało odpowiedzieć, że oczywiście Polska, ponieważ jest państwem bez granic.

Takie „smaczki” wyciągał i w swoje opowieści historyczne wplatał Olgierd Terlecki, autor m.in. „Pułkownika Becka” i „Z dziejów drugiej Rzeczypospolitej”. To, co dziś wywołuje uśmiech, sto lat temu wcale nie było zabawne, a przede wszystkim oczywiste.

„Rysował się właśnie kształt owych granic na północnym zachodzie, gdzie decyzją Rady Najwyższej Polska miała objąć Pomorze z mizerniutkim skrawkiem wybrzeża (...) i z jednym tylko miasteczkiem rybackim Puckiem. Utworzony został Front Pomorski w sile około czterech dywizji, z gen. Józefem Hallerem jako dowódcą”- pisze Terlecki.

Śmiało można powiedzieć, że o tej porze, sto lat temu,  Polacy  żyli w dwóch różnych rzeczywistościach - ci w Galicji i byłym Królestwie Polskim od roku cieszyli się wolnością, zaś polscy mieszkańcy  ziem  zagarniętych przez Prusaków - „jutrzenki wolności” ciągle wypatrywali.

Nawet dzisiejsze Kujawsko-Pomorskie „wolnościowo” było zróżnicowane.

Czytaj więcej w pelnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Hanka Sowińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.