W deklaracji PIT wpisz miejsce swojego zamieszkania

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Julita Januszkiewicz

W deklaracji PIT wpisz miejsce swojego zamieszkania

Julita Januszkiewicz

Apelują o to władze podbiałostockich gmin. Liczą, że dzięki temu zwiększą swoje dochody. A pieniądze przeznaczą na inwestycje.

Jeżeli ta akcja ma wpłynąć na zwiększenie naszego budżetu i te pieniądze mają być wykorzystane u nas, jestem za - uważa Michał Godlewski. Pracuje w Białymstoku, ale mieszka w Wasilkowie. I właśnie tutaj rozlicza się z podatku dochodowego.

Ale nie wszyscy mieszkańcy wpisują w deklaracje PIT swoje aktualne miejsce zamieszkania. Problem dotyczy tych, którzy osiedlają się w podbiałostockich miejscowościach. Budują tam domy bądź kupują mieszkania. Liczba mieszkańców w gminie rośnie, co nie oznacza, że w budżecie jest więcej pieniędzy. Aby to zmienić w gminie Wasilków np. ruszyła akcja, która ma zachęcać do rozliczania się właśnie tutaj. To loteria „Mieszkasz w Gminie Wasilków? Wygrywasz!”. Nagrodą główną jest voucher na wczasy na kwotę 10 tys. zł. Można też wygrać rowery, hulajnogi elektryczne czy smartfony.

Żeby wziąć udział w loterii, wystarczy w deklaracji podatkowej PIT wskazać miejsce zamieszkania w gminie Wasilków. Do tej pory do magistratu zgłosiło się ok. 350 osób, które chcą wziąć udział w loterii. Losowanie odbędzie się 21 maja.

Inne podbiałostockie gminy, wprawdzie bez takich form zachęty jak w Wasilkowie, ale też próbują uczulać swoich nowych mieszkańców, by rozliczali podatki u nich. - Bo uciekają nam pieniądze. Rocznie tracimy 800 tys. złotych - szacuje Wojciech Cybulski, wójt Dobrzyniewa Dużego. Aby to zmienić zamierza na terenie gminy wywiesić reklamowe billboardy.

Gmina Choroszcz prowadzi akcję „Bądź jak Branicki - uczyń Choroszcz swoją rezydencją”. Urzędnicy rozdają ulotki i materiały informacyjne.

- Przez ostatnie lata pokazaliśmy, że inwestujemy w Choroszcz i potrafimy rozsądnie gospodarować majątkiem gminnym dla dobra mieszkańców - zapewnia burmistrz Robert Wardziński. Zapewnia, że pieniądze z podatków pójdą na oświatę, kanalizację oraz infrastrukturę.

Urzędnicy z Supraśla i Juchnowca Kościelnego poprzestają na apelach do mieszkańców, którzy tam się osiedlają. - Ten niewielki wysiłek to większy budżet gminy i większe możliwości inwestycyjne - przekonuje Teresa Rudzik, sekretarz gminy Juchnowiec Kościelny.

Czy apele przynoszą efekty? - W 2018 roku wpływy z podatku PIT wyniosły ponad 16 mln i były wyższe o ponad 2 mln zł niż w 2017 roku - wylicza Teresa Rudzik.

Nowo osiedleni mieszkańcy powinni się przemeldować i płacić podatki  u nas - mówi Michał Godlewski z Wasilkowa
Julita Januszkiewicz

Publikuję głównie w "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej". Dziennikarką jestem od kilkunastu lat. Śledzę to co się dzieje w gminach powiatu białostockiego. Ale interesują mnie też ciekawostki historyczne, wykopaliska archeologiczne. Lubię tematy społeczne, a od niedawna zajmuję się również edukacją. Nie boję się pisać o sprawach trudnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.