W domu ktoś ma COVID-19? Ty też zostań na kwarantannie. Od razu!

Czytaj dalej
Fot. Karol Makurat
Iwona Kłopocka-Marcjasz

W domu ktoś ma COVID-19? Ty też zostań na kwarantannie. Od razu!

Iwona Kłopocka-Marcjasz

W tym tygodniu minister zdrowia ma przedstawić trzecią już strategię walki z koronawirusem. Nowe zasady mają dotyczyć m.in. przechodzenia na kwarantannę, zmian w testowaniu oraz postępowania z osobami, które chorują bez objawów.

Minister Adam Niedzielski już podczas piątkowej konferencji prasowej zaapelował do wszystkich osób, które mają współdomownika z dodatnim wynikiem testu, aby zostali w domu na kwarantannie.

Wcześniej było tak, że osoba skierowana na test w kierunku wirusa SARS-CoV-2 jest obowiązana z mocy samego prawa poddać się kwarantannie od następnego dnia po uzyskaniu tego skierowania. Domownicy nie byli jednak temu obowiązkowi poddani z automatu. Kwarantannę u osób narażonych na COVID-19 nakładał sanepid poprzez zamieszczenie o tym fakcie informacji w systemie EWP, a zainteresowanych sanepid informował o tym np. przez telefon. Problem w tym, że wiele osób, które potencjalnie mogły być zarażone nigdy tego telefonu od przeciążonych służb sanitarnych się nie doczekało. Bez nałożenia kwarantanny mogły wychodzić z domu i potencjalnie rozsiewać wirusa.

- Przygotowujemy się na coraz trudniejsze warunki. Jeśli wiemy, że ktoś z naszych domowników ma dodatni wynik testu, po prostu pozostańmy w domu. Chcemy, żeby osoby mieszkające z zakażonymi, nie musiały czekać na telefon z sanepidu, ale by ta kwarantanna była automatyczna - wyjaśniał na piątkowej konferencji prasowej minister Adam Niedzielski. - Zostaniecie automatycznie wpisani do tej kwarantanny. Oczywiście, zadzwoni do was również pracownik sanepidu, żeby takie formalności załatwić, jak wpisanie do systemu, które jest potem podstawą wypłaty świadczenia, ale nie będzie żadnej decyzji sanepidu. Automatycznie będzie rozpoczęta kwarantanna - podkreślił minister.

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.