W IT pracy jest mnóstwo, ale rąk do pracy zbyt mało

Czytaj dalej
Fot. fot. 123RF
Maciej Mituł[email protected]

W IT pracy jest mnóstwo, ale rąk do pracy zbyt mało

Maciej Mituł[email protected]

Z roku na rok zapotrzebowanie na pracowników w sektorze IT rośnie Programiści, deweloperzy, testerzy, graficy - mogą liczyć wysokopłatną pracę

Branża IT, czyli wszystko, co związane z szeroko pojętymi technologiami informatycznymi, rozwija się coraz dynamiczniej. Polscy pracownicy branży IT niezwykle cenieni są nie tylko w kraju, ale i za granicą. Wielu specjalistów zdecydowało się wyemigrować, by rozwijać się zawodowo w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech. Stąd coraz większy deficyt wśród pracowników w polskim sektorze IT i krajowych oddziałach międzynarodowych gigantów.

Poszukiwani są pracownicy z każdego sektora branży IT. Firmy często współpracują z uczelniami wyższymi zgłaszając zapotrzebowanie na osoby wykształcone w konkretnym kierunku. Powstają kierunki zamawiane, a studenci już w trakcie nauki otrzymują solidną praktykę w firmie, z którą uczelnia współpracuje. Dzięki temu pracownik, który wkracza na rynek pracy ma za sobą pierwsze, niezbędne umiejętności, a to procentuje w bardzo szybkim tempie.

Branża IT oferuje bardzo dobre zarobki i to nawet dla osób, które stosunkowo niedawno ukończyły studia wyższe. Juniorzy mogą liczyć na początkowe wynagrodzenie rzędu 3 - 3,5 tys. złotych na rękę. Zależy oczywiście, czy pracę rozpoczynają w dużej korporacji czy w start-upie. Niemniej w większości przypadków mogą liczyć na etat (pracodawcy zależy na tym, by zatrzymać pracownika) oraz szybki i klarowny awans. Po kilku latach pracy zarobki w branży IT wahają się od 10 tys. złotych wzwyż (w zależności od zdolności i nabywanych umiejętności).

HR-owcy podkreślają, że w tej branży wykształcenie jest ważne, jednak nie najważniejsze. Potrafią wskazać wiele przypadków pracowników, którzy karierę w branży zrobili dzięki ogromnej pasji, a nie kierunkowemu wykształceniu. Wcale niemała grupa pracowników to pasjonaci, którzy po godzinach samodzielnie lub na kursach dokształcających zdobywali konkretne umiejętności. Tacy pracownicy są najcenniejsi. Już na wstępie pokazują ogromną determinację. .

Pracy w branży najlepiej szukać za pośrednictwem portali specjalistycznych bezpośrednio składając CV w danej firmie lub zaglądając do działu rekrutacja na stronie konkretnego pracodawcy.

Cennych informacji dostarczają również targi pracy IT, organizowane w większych polskich miastach. To okazja nie tylko do zdobycia rozeznania w branży, ale również nawiązania nowych kontaktów, a nawet udziału w mniej formalnej rekrutacji.

Maciej Mituł[email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.