W Katowicach trwa budowa kilku hoteli. Kolejne są w planach

Czytaj dalej
Fot. Mat. inwestora
Justyna Przybytek-Pawlik

W Katowicach trwa budowa kilku hoteli. Kolejne są w planach

Justyna Przybytek-Pawlik

W Katowicach trwa boom na rynku biurowym, mieszkaniowym, ale także hotelowym. Hoteli w stolicy aglomeracji brakowało już od dawna, co mocno kolidowało z aspiracjami miasta, które chce stać się jednym z najważniejszych ośrodków turystyki biznesowej w Polsce. Skromna baza hotelowa niebawem stanie się tylko wspomnieniem, a w Katowicach przybędzie kilkaset miejsc hotelowych.

Baza hotelowa w stolicy aglomeracji od lat jest niewystarczająca. Widać to zwłaszcza przy okazji dużych kongresów, gdy miejsc noclegowych brakuje już nie tylko w Katowicach, ale również we wszystkich sąsiednich miastach. A pamiętacie Szczyt Klimatyczny COP 24 w grudniu 2018 roku? Wówczas wynajęły się nie tylko wszystkie pokoje w całym regionie, a część gości mieszkała w hotelach w Krakowie, ale wzięcie miały też mieszkania i domy prywatne…

Potrzeby są ogromne i nadal rosną. Tylko w 2018 roku (dane Convention Bureau) w Katowicach zrealizowano 6170 wydarzeń biznesowych, w których wzięło udział ponad 757 tys. osób. Według raportu „Turystyka Biznesowa w Katowicach 2018” uczestnicy tych konferencji wydali w mieście w 2018 roku prawie 190 mln zł (to o 34,5 proc. więcej niż w roku poprzednim - 139 mln zł w 2017 r.).

A dodajmy, że kolejnych znaczących wydarzeń w Katowicach przybywa. W 2019 roku odbyły się tu m.in. Europejska Konferencja Interpolu oraz Światowa Konferencja Antydopingowa. Natomiast w 2022 roku Katowice będą gospodarzem Światowego Forum Miejskiego, kolejnej - po COP24 - wielkiej i prestiżowej konferencji ONZ.

Wraz z rozwojem turystyki biznesowej, w końcu drgnęło na rynku hotelowym… Aktualnie w Katowicach w budowie jest kilka dużych hoteli i kilka mniejszych. Największy budowany jest przy alei Korfantego na działce po Varietes Centrum u Michalika. To hotel Puro, który będzie miał 14 kondygnacji naziemnych, dwie podziemne, ponad 240 pokoi i zaledwie 38 miejsc parkingowych w podziemnym garażu. Do tego sky bar na przedostatniej kondygnacji i taras widokowy na szczycie budynku.

Z kolei przy ulicy Moniuszki, bezpośrednio nad rzeką Rawą, niedawno ruszyła budowa hotelu Qubus. Będzie miał 4 gwiazdki i 97 pokoi, a do tego restaurację z barem, sale bankietowo-konferencyjne, strefę fitness i zielony taras z widokiem na Rawę. Pod budynkiem będzie garaż podziemny. Hotel ma być gotowy w kwietniu 2021.

Wcześniej ma zostać otwarty hotel (wg zapowiedzi inwestora jeszcze w tym roku) przy ulicy Młyńskiej w sąsiedztwie Urzędu Miasta. To Mercure Katowice City Center z 268 pokojami, restauracją, zapleczem konferencyjnym, centrum fitness oraz parkingiem podziemnym.

Trwa również budowa butikowego hotelu na rogu ulic Warszawskiej i Mielęckiego (36 pokoi) oraz rozbudowa hotelu Diament Plaza przy Dworcowej. Powiększony Diament będzie miał 135 pokoi, restaurację z przeszklonym dachem, salę fitness oraz parking, a wszystko to jeszcze w tym roku.

Kolejne podobne inwestycje są planowane. Na działce u zbiegu ulic Skargi i Wincklera w miejscu wyburzonego hotelu Silesia powstać ma kompleks Nova Silesia: dwa biurowce i hotel ze 144 pokojami. Natomiast przy Ceglanej w planach są 204 pokoje i obiekt, którymi zarządzać ma sieć Louvre Hotels.

Justyna Przybytek-Pawlik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.