Rafał Klepczarek

W Łowiczu nie chcą ulicy Żołnierzy Niezłomnych. Wolą by była ul. 17 Stycznia

Zanim komunistyczne władze Łowicza nadały drodze na os. Górki nazwę 17 Stycznia, była to część ul. Jastrzębskiej Fot. Rafał Klepczarek Zanim komunistyczne władze Łowicza nadały drodze na os. Górki nazwę 17 Stycznia, była to część ul. Jastrzębskiej
Rafał Klepczarek

Mieszkańcom Łowicza nie spodobał się nowy patron nadany ulicy 17 Stycznia na os. Górki przez wojewodę łódzkiego Zbigniewa Rau. Dziś do łowickiego ratusza trafi petycja podpisała przez prawie 60 osób, które zamiast przy ul. Żołnierzy Niezłomnych wolą mieszkać przy ul. 17 Stycznia 1944 roku lub też 17 Stycznia 1649 roku.

- Ludzie przyzwyczaili się do starej nazwy i jeśli ktoś w ogóle rozpatruje ją historycznie, to tylko jako datę wyzwolenia Łowicza spod okupacji niemieckiej, a nie wiąże z komunistycznym reżimem - uważa Magdalena Mitręga, mieszkanka ul. 17 Stycznia, inicjatorka petycji w sprawie utrzymania nazwy ulicy na osiedlu Górki.

Autorzy petycji chcą dodać do jej obecnej nazwy roczniki związane z początkiem zwycięskiej dla Polaków bitwy pod Monte Cassino lub też koronacji Jana II Kazimierza Wazy na króla Polski. W wielkiej batalii II wojny światowej brali udział mieszkańcy powiatu łowickiego, o czym świadczą cmentarne nagrobki. Monarcha z czasów potopu szwedzkiego gościł zaś w mieście nad Bzurą.

W zamkniętej części artykułu przeczytasz o proteście mieszkańców Łowicza przeciwko zmianie nazwy ulicy z 17 Stycznia na Żołnierzy Niezłomnych. Dowiesz się także o innych protestach przeciwko nazwom ulic narzuconym przez administrację rządową województwa łódzkiego

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.