W piątek władze Nowej Soli podpiszą umowę na budowę Krytej Pływalni Solan

Czytaj dalej
Fot. Wizualizacja Urząd Miejski Nowa Sól
Eliza Gniewek-Juszczak

W piątek władze Nowej Soli podpiszą umowę na budowę Krytej Pływalni Solan

Eliza Gniewek-Juszczak

Przetarg rozstrzygnięty. Pieniądze w budżecie poprzesuwane. Jeszcze tylko podpisy na umowie z wykonawcą i ruszy budowa Krytej Pływalni Solan.

- Budujemy basen, dlatego, że przy tym, co się dzieje w tej chwili na rynku, przy rosnących kosztach i cenach, albo wybudujemy basen teraz albo za dwadzieścia lat - podkreśla prezydent Wadim Tyszkiewicz.

Pływalnia stanie na terenie dawnego dworca PKS, w pobliżu liceum, biblioteki, muzeum i dworca PKP. Inwestycja będzie kosztować ok. 22 mln zł. Według kosztorysu było to 16 mln zł. - Mamy świadomość rosnących kosztów i wiedzieliśmy, że basen będzie droższy. Chociaż liczyliśmy, że się zmieściliśmy w 20 mln zł. Można przyjąć, że o dwa miliony złotych przestrzeliliśmy. Ale 16 mln zł, to była cena kosztorysowa sprzed półtora roku. W tym czasie w Polsce się wydarzyło tak dużo, że ten wzrost ceny nie jest niespodzianką - tłumaczy prezydent.

Tyle szczęścia co pływalnia nie będą miały jednak ulice Odlewnika i Wilczej. W tym roku na całej powierzchni tych jezdni miały być położone nowe dywaniki asfaltowe. Oferty złożone na przetarg znacznie przekroczyły możliwości budżetowe miasta i w tym roku te prace nie zostaną zrealizowane.

Wadim Tyszkiewicz uspokaja, że miasto będzie stać na basen. - Kiedy inwestorzy, których sprowadziliśmy do Nowej Soli, zaczną płacić podatki, to bez problemu będziemy mieli pieniądze na spłatę kredytu i będziemy mieli pieniądze na utrzymanie basenu - podkreśla W. Tyszkiewicz.

Termin zakończenia budowy pływalni został wyznaczony na 31 maja 2020 r. - Tylko czy na pewno chodzi wszystkim o basen pływacki? Czy tego chcieli mieszkańcy? - zastanawia się czytelnik pan Paweł.

Eliza Gniewek-Juszczak

To, jak się zmienia Nowa Sól w ostatnich latach stało się przyczyną wielu tematów artykułów dotyczących tego miasta. Co tutaj się buduje? Co to będzie? Kiedy zostanie otwarte? To pytania, na które odpowiedzi Czytelnicy lubią dostawać odpowiedź. I właśnie takich spraw dotyczą publikacje z Nowej Soli i okolicy. Ale nie tylko. Ukryte głęboko


Sporo frajdy sprawia mieszkańcom miasta, tym obecnym i byłym, odkurzanie wspomnień. Co tutaj było? Kto pamięta czerwoną budkę? Kto pracował w Odrze, a kto w Dozamecie? Oglądanie biało-czarnych zdjęć z miasta, którego już nie ma, wywołuje czasem łzy wzruszenia, a czasem żal, bo na starych fotografiach są osoby, które Czytelnicy osobiście znali, a którzy już odeszli.   


 Zdjęcia na każdy czas


Zainteresowaniem cieszą się też zdjęcia od naszych Czytelników ze współczesnej Nowej Soli. Z drona miasto fotografuje Jarosław Werwicki/Fota z drona. Obrazy przyrody uwiecznia Łukasz Wojtasik. Ptaki z okolic fotografuje Przemysław Pulka. Pasjonatów, prawdziwych artystów w swoich dziedzinach, w mieście nie brakuje.   Potrzebne akcje


Pięknie jest, kiedy uda się nagłośnić akcję pomocy, aby potrzebujący otrzymali wsparcie. Wzrusza chwila, kiedy kot czy bezdomny pies odnajdują swój nowy dom.   I czasem się spieramy, czasem widzimy te same sprawy zupełnie inaczej, a wtedy powstają kolejne artykuły, które docierają do kolejnych Czytelników. I o to w tym wszystkim chodzi, żeby było ciekawie, intersująco i na bieżąco. 


Czasem deszcz łez


Są tematy, które, przy ich tworzeniu, ściskają za serce i nie dają przestać o sobie myśleć.


 A na koniec kilka słów u mnie. Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu.


Obserwuję życie wokół mnie. Czytam książki, oglądam kryminały, coś upiekę albo ugotuję. Co w praktyce oznacza włączonego w weekendy laptopa w kuchni z elektronicznym dostępem do biblioteki i platformy streamingowej oraz zapachu - czasem ciasta, czasem spalenizny. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.


Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.