Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

W pogoni za susłogonem. Przystanek Alaska białostoczanki

Czytaj dalej
Fot. Piotr Sawczuk
Agata Sawczenko

W pogoni za susłogonem. Przystanek Alaska białostoczanki

Agata Sawczenko

Są niesamowite. Trzy miesiące w ciągu roku wystarczą im, by się rozmnożyć, wychować i wykarmić młode i otłuścić się z powrotem na zimę. Jeśli zatrzyma im się krążenie, a później je się przywróci - wstają i idą dalej, jak gdyby nigdy nic. Po drobnych uszkodzeniach mózgu nie zostają im nawet blizny. No i mocznik powstający w wątrobie potrafią wykorzystać do budowy własnych tkanek. To susłogony z Alaski.

Już za trzy miesiące będzie je badać białostoczanka, dr Julita Sadowska z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. - To jest potencjał, żeby odkryć, jak nas naprawiać. Co takiego siedzi w tych susłach, co i my, ludzie, także moglibyśmy wykorzystać? - mówi.

To nie szczęście, ale przypadek

Ktoś może pomyśleć, że jestem wielką szczęściarą - śmieje się dr Julita Sadowska. - Ale to tylko same przypadki.

Bo przez przypadek zaczęła studiować biologię, przez przypadek została na uczelni, by robić doktorat i właściwie przez przypadek będzie teraz badać susłogony na Alasce.

W liceum uczyła się w klasie z rozszerzonym niemieckim. Ale takich wariatów, którzy maturę chcieli zdawać z biologii, oprócz niej w klasie było jeszcze czworo. Matura poszła doskonale, ale już marzeń nie udało się spełnić. Pani Julita nie dostała się na wymarzoną weterynarię.

- Dostałam się tutaj - uśmiecha się, siedząc za biurkiem na wydziale biologii. - I już zostałam. Stwierdziłam, że podoba mi się i nie idę nigdzie indziej.

Ale doktorat? W czasie studiów absolutnie nie brała tego pod uwagę.

- Kolejny przypadek - uśmiecha się.

Bo gdy szykowała się do magisterki, musiała wybrać pracownię, w której będzie prowadzić badania. I jak to ona - przejrzała dokładnie, czym się każda zajmuje, co jej odpowiada, co jej się podoba. Znalazła zakład ekologii zwierząt, który się zajmuje ekologią fizjologiczną, adaptacjami, przystosowaniami, innymi sprawami fizjologicznymi.

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agata Sawczenko

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.poranny.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.