W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja W naszym Albumie już dzisiaj bardzo patriotycznie i świątecznie

Czytaj dalej
Fot. Roman Such
Roman Such

W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja W naszym Albumie już dzisiaj bardzo patriotycznie i świątecznie

Roman Such

Z okazji Święta Narodowego 3 Maja przesyłamy Czytelnikom życzenia na pięknej pocztówce wydanej w latach, kiedy tylko marzono o odrodzeniu niepodległej Ojczyzny.

Rysunek na pocztówce jest skromny, niewyszukany, a jednak zawiera wszystko, co ważne w naszej historii. W jakimś sensie oddaje stan polskiej duszy - trochę w nim tęsknoty, zamyślenia, ale także nadziei.

Przy tej okazji warto przypomnieć, że pierwsza pocztówka polskiej produkcji pojawiła się w zaborze austriackim w 1892 r. Tam również drukowano karty pocztowe o charakterze patriotycznym, które przemycano do innych zaborów. Widniały na nich często znaki narodowe, herby miast, a także podpisy: „Boże zbaw Polskę”, „Królowo Polskiej Korony, módl się za nami, „Jeszcze Polska nie zginęła”

Serdeczności i dobrych życzeń dla naszych Czytelników i Autorów mamy tak wiele, że nie zmieściłyby się na jednej pocztówce. Dołączamy więc jeszcze dwa tzw. telegramy kościuszkowskie. Telegramy takie, nazywane również patriotycznymi, zaczęto wydawać w zaborze pruskim pod koniec XIX wieku, a ostatnie przed wybuchem wojny w 1939 roku.

Roman Such

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.