Magdalena Kuźmiuk

Wakacyjne spotkania z matematyką, czyli uczniowski konkurs organizowany przez matematyków z UwB

Uczestnikami konkursu mogą być zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych, prace konkursowe można nadsyłać do 30 września. Fot. UwB Uczestnikami konkursu mogą być zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych, prace konkursowe można nadsyłać do 30 września.
Magdalena Kuźmiuk

Wprawdzie w czasie wakacji szkolnych lekcji matematyki nie ma, ale miłośnicy królowej nauk wcale nie muszą się z nią rozstawać. Wystarczy korzystając z wolnego czasu albo w trakcie podróży trochę się rozejrzeć. A potem zgłosić pracę do konkursu „Na wakacjach spotkałem matematykę”.

Konkurs organizuje Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki przy Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu w Białymstoku.

- To konkurs dla tych, którzy potrafią poszukiwać aspektów matematycznych w otaczającym ich świecie, w warunkach wakacyjnych. Praktycznie wszystko wokół nas da się zmierzyć, policzyć, porównać, a widoki, które zapierają nam dech w piersiach, mają w sobie wiele kształtów, które znamy z geometrii. Czasem takie matematyczne zadania, łamigłówki czy zagadki mogą być doskonałą zabawą – przekonuje dr Anna Rybak, koordynator CKUM.

Obliczenie pojemności plecaka? Zaplanowanie budżetu na wakacyjne wydatki? A może mierzenie szybkości wody w rzece albo częstotliwości obrotu skrzydeł wiatraka? Wybór tematyki dowolny, podobnie jak techniki prezentacji. To może być tekst, ale także praca plastyczna lub fotograficzna - do tych ostatnich trzeba jednak dodać opis słowny wyjaśniający związek pracy z królową nauk oraz okoliczności spotkania z matematyką.

Uczestnikami konkursu mogą być zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Prace będą oceniane w 3 kategoriach wiekowych: uczniowie przyszłorocznych klas II-V szkół podstawowych, klas VI-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Jury będzie brać pod uwagę estetykę, pomysłowość, oryginalność, czytelność pokazania i wyjaśnienia związku z matematyką. Zwycięzcy mogą liczyć na nagrody.

- Chcemy w ten sposób popularyzować matematykę, kształtować i wzmacniać zainteresowania tą dyscypliną wiedzy pokazując jej wszechobecności w różnych dziedzinach naszego życia. Każdy sposób – także zabawa – jest dobry, by pogłębiać kompetencje matematyczne uczniów – mówi dr Anna Rybak.

Prace konkursowe można nadsyłać do 30 września. Informacje i regulamin konkursu można znaleźć na stronie internetowej Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki.

Magdalena Kuźmiuk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.