Walka o pieniądze na znicze i kwiaty

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Gałasiński
Alicja Zboińska

Walka o pieniądze na znicze i kwiaty

Alicja Zboińska

Wkrótce wyruszymy na groby bliskich. Wydamy majątek na znicze i kwiaty, ale małych producentów z województwa łódzkiego to nie cieszy.

Specjaliści szacują, że z okazji Wszystkich Świętych Polacy wydadzą ponad miliard złotych. Najwięcej pochłonie zakup kwiatów. I choć zdecydowana większość z nas wybiera się na cmentarze, to producenci chryzantem i zniczy z naszego regionu nie mają zbyt wielu powodów do zadowolenia. Dlaczego?

W gospodarstwie Włodzimierza Rybczyńskiego z Lutomierska wyrosło w tym roku 5 tys. chryzantem. Wśród nich są rośliny z małymi i dużymi kwiatami. Kosztują od 10 do 15 zł. Im bliżej 1 listopada, tym bardziej rośnie zaniepokojenie pana Włodzimierza.

– Decydujący wpływ w naszej branży ma pogoda. Jeśli będzie padało, to może być problem ze sprzedaniem kwiatów – podkreśla ogrodnik. – Klienci nie będą wyruszali wcześniej na cmentarze. Deszcz ich do tego zniechęci, a w jeden dzień nie uda się wszystkiego sprzedać.

Pesymistą jest także Rafał Kędziak z Łasku, którego rodzina od lat prowadzi gospodarstwo i uprawia chryzantemy. W tym roku chce sprzedać 3 tys. sztuk.

W częście zamkniętej dowiesz się m.in.:

- ilu Polaków kupuje znicze w sklepach dużych sieci  handlowych, a ilu przy cmentarzach

- ile Polacy wydają na Wszystkich Świętych

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Alicja Zboińska

Jestem dziennikarką Dziennika Łódzkiego, zajmuję się głównie sprawami konsumenckimi, pomocą naszym czytelnikom w rozwiązywaniu codziennych problemów. Piszę artykuły o tematyce społecznej, gospodarczej, na przykład o trendach na rynku pracy, działalności przedsiębiorstw. Zajmuję się również szeroko pojętym handlem, zmianami w działalności galerii handlowych, nie tylko w dobie pandemii.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.