Warsztaty prawne, czyli jak zaciekawić licealistę prawem

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Gałasiński
Maciej Kałach

Warsztaty prawne, czyli jak zaciekawić licealistę prawem

Maciej Kałach

W trzech liceach ogólnokształcących - nr XXIII, XXIV oraz XXIX - rozpoczęły się w czwartek „Warsztaty prawne”, prowadzone przez adwokatów z kancelarii łódzkiego mecenasa Piotra Paduszyńskiego.

XXIII LO wytypowało do nowego programu jedną z klas drugich. Uczniowie tej klasy w tym roku kończą 18 lat.

Jednak Piotr Paduszyński zwraca uwagę, że uczniowie wchodzą w świat przepisów na długo przed osiągnięciem pełnoletności i chciałby zainteresować ich prawem.

- Chodzi tu o wszystkie sfery życia, poczynając od prawa cywilnego, uświadomienia sobie, że kupno biletów lub bułki, skasowanie biletu w tramwaju, pożyczenie książki od kolegi to zawarcie prostych umów: sprzedaży, przewozu, użyczenia. Nie zauważamy ich, bo ich przecież nie podpisujemy, ale są - mówi Piotr Paduszyński. - Będziemy też mówić o tym, jak dochodzić swoich praw np. w sklepie, kiedy produkt wymaga reklamacji, kiedy toczymy z kimś spór, na co zwrócić uwagę podpisując jakąś umowę, podpisując kontrakt w pracy.

Piątkowe spotkanie pod tytułem „Uważasz, że prawo cię nie dotyczy?”, poświęcone prawu cywilnemu, było dopiero pierwszym z serii pięciu godzinnych pogadanek.

Kolejne spotkania w trzech łódzkich szkołach mają tytuły: „Ścigasz pirata drogowego? Nie przekraczaj pięćdziesiątki” (o prawie karnym), „Chcę pracować, chcę zarabiać” (prawo pracy), „Rządzę się sam, a może nie do końca?” (prawo rodzinne i opiekuńcze: tu uczeń pozna m.in. różnice między małżeństwem a konkubinatem) oraz „Krótkie spodnie w sądzie wykluczone!” (o postępowaniu sądowym).

Dyrektor XXIII LO Barbara Makowska zauważa, że pięć spotkań to za mało, aby nauczać się prawa w sensie akademickim, jednak oprócz poznania praktycznych aspektów przepisów prawnych, program ma jeszcze jedną ważną zaletę.

- Często spotkania z autorytetami w swojej dziedzinie sprawiają, że uczeń nagle pragnie ją bliżej poznać. Z tych warsztatów mogą brać się decyzje o podjęciu studiów prawniczych - mówi dyrektor Makowska.

A dla już studiujących prawo mijający tydzień również przyniósł ciekawe wydarzenie. 20 osób kształcących się na tym kierunku na Uniwersytecie Łódzkim, członków Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA, uczestniczyło w środę w śniadaniu z radcami prawnymi pracującymi w Urzędzie Miasta Łodzi.

Radcy przekazywali studentom swoją wiedzę m.in. o sposobach walki z punktami oferującymi w mieście dopalacze oraz z gangiem wyłudzającym kamienice.

W środę studenci Uniwersytetu Łódzkiego uczestniczyli także w odprawie radców UMŁ przed ostatnią sesją radnych miejskich.

Maciej Kałach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.