Warto mieć Pudełko i Kartę

Czytaj dalej

Warto mieć Pudełko i Kartę

Urząd Miasta Łodzi przygotował dla seniorów Pudełka Życia i Karty ICE bMają one być ułatwieniem dla służb ratowniczych w sytuacjach zagrażających życiu.

Urząd Miasta Łodzi od 2014 roku realizuje projekt „Pudełko Życia”. Ma on na celu ułatwienie niesienia pomocy osobom starszym w stanach zagrożenia zdrowia i życia, i jest elementem programu „Bezpieczny Senior”.

W posiadaniu Pudełka jest już około 40 tysięcy mieszkańców Łodzi. W każdym Pudełku jest formularz oraz naklejka do umieszczenia na drzwiach lodówki.

W formularzu trzeba zapisać wszystkie najważniejsze informacje o posiadaczu Pudełka, czyli na co choruje, jakie przyjmuje leki, jakie ma alergie. Jest też miejsce na numery telefonów bliskich, których należy powiadomić o stanie zdrowia bądź konieczności zabrania seniora do szpitala.

Bo projekt „Pudełko Życia” jest skierowany przede wszystkim do osób mieszkających samotnie i schorowanych. Głównym celem jest pomoc w sytuacji, gdy służby medyczne muszą szybko reagować, a nie ma kto przekazać im najważniejszych informacji dotyczących pacjenta (on sam może być nieprzytomny).

Więc w Pudełku umieszczamy owe informacje, Pudełko wkładamy do lodówki, a na jej drzwiach naklejamy dołączoną do Pudełka informacyjną naklejkę.

Projekt jest wciąż poszerzany o nowe elementy. Od początku 2018 roku razem z Pudełkiem można odbierać Poradnik Pierwszej Pomocy, z którego można czerpać wiedzę pozwalającą prawidłowo reagować w przypadku urazów, omdleń, zadławień i innych sytuacji stwarzających zagrożenie dla życia i zdrowia oraz na temat stosowania podstawowych zabiegów resuscytacyjnych.

Najnowszym elementem projektu jest Karta ICE (z ang. in case of emergency). Podobnie jak Pudełko Życia, ma być ułatwieniem w sytuacjach, gdy służby medyczne muszą szybko reagować, a brak kontaktu z poszkodowanym może dramatycznie opóźnić pomoc. Kartę, w której zapisujemy informacje o chorobach, alergiach oraz dane kontaktowe osób, do których należy zadzwonić w razie nagłego wypadku, nosimy w portfelu.

Zarówno Pudełka Życia, jak i Karty ICE są bezpłatnie wydawane m.in. w Oddziałach ds. Obsługi Mieszkańców UMŁ przy ul. Zachodniej 47, al. Politechniki 32, ul. Krzemienieckiej 2b, ul. Piotrkowskiej153, al. Piłsudskiego 100 oraz ŁCKzM przy ul. Piotrkowskiej 110 (wejście od Pasażu Schillera).

Więcej informacji o projektach dla seniorów udziela Oddział ds. Polityki Senioralnej UMŁ, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych przy ul. Zachodniej 47, p. 132 , tel. (42) 638-47-30. Znajdą je Państwo również na stronie uml.lodz.pl/seniorzy oraz profilu fb: www.facebook.com/SeniorzywLodzi/

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.