Wdzięczność bardziej trwała niż uchwała. Pomnik Wdzięczności wciąż stoi

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Szkocki
Marek Rudnicki

Wdzięczność bardziej trwała niż uchwała. Pomnik Wdzięczności wciąż stoi

Marek Rudnicki

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej stoi nadal spokojnie na pl. Żołnierza w Szczecinie. W Stargardzie, gdy mówią, to robią.

- Mamy już przygotowane 350 tys. zł na przeniesienie pomnika. Rozpocznie się ono po wakacjach, prawdopodobnie we wrześniu - to obietnica wiceprezydenta Szczecina, Marcina Pawlickiego. Słowa padły (i tu uwaga) w maju tego roku w wywiadzie dla “Głosu”.

A co mamy dziś?

- W tej chwili trwają ustalenia w tej sprawie i prace nad dokumentacją, tak że na razie nie znamy dokładnej daty.

To odpowiedź urzędu miasta na pytanie, kiedy wreszcie pomnik zostanie przeniesiony w inne miejsce. Obiecywano, że stanie na Cmentarzu Centralnym, choć nie cały, a jedynie jego płaskorzeźba.

Już w ubiegłym roku, też w maju Rada Miasta podjęła uchwałę, w której zapisano:

- Gmina Miasto Szczecin wyraża zgodę na usunięcie z alei Jana Pawła II w Szczecinie pomnika Wdzięczności dla Armii Czerwonej.

I co? I nic.

Warto porównać działania władz Szczecina do władz dużo mniejszego Stargardu. Tam, gdy coś już postanowią, to od razu przystępują do pracy. Gdy w Szczecinie prezydent zasłaniał się umową z Rosją (jak się później okazało, dotyczącą zupełnie innych kwestii), w Stargardzie od razu postanowiono, że tamtejszy pomnik zostanie rozebrany.

Najpierw w nocy z 29 na 30 listopada 2016 roku z kolumny stojącej na rondzie odpiłowano czterometrowy wierzchołek z wieńcem i gwiazdą. A teraz podjęto decyzję o jego usunięciu i przeniesieniu na Cmentarz Wojenny przy ul. Reymonta. Stargard jest racjonalny, będzie więc chciał wykorzystać ustawę o zakazie propagowania komunizmu i odzyskać pieniądze wyłożone na usunięcie. A u nas? Radni na sesji zastanawiać się będą, nie kiedy definitywnie zlikwidować, a co w jego miejsce postawić.

Marek Rudnicki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.