Wesele szamotulskie - widowisko, które pokazuje prawdziwą wielkopolską kulturę ludową

Czytaj dalej
Fot. Magda Prętka
Magda Prętka

Wesele szamotulskie - widowisko, które pokazuje prawdziwą wielkopolską kulturę ludową

Magda Prętka

„Wesele szamotulskie” jest scenicznym odzwierciedleniem obrzędu ludowego typowego dla Ziemi Szamotulskiej. Publiczność mogła podziwiać jego kolejne elementy, w tym m.in. błogosławieństwo udzielane młodym przez rodziców.

Po 3 latach od premiery „Wesela Szamotulskiego” w reżyserii Macieja Sierpińskiego, Zespół Folklorystyczny „Szamotuły” powrócił do Baborówka. 9 maja 2015 roku to właśnie na terenie gospodarstwa państwa Święcickich, czołowe widowisko regionalne po raz pierwszy od wielu lat znów mogło radować i wzruszać szamotulan, a przede wszystkim zaś przypominać im o pięknie i niepowtarzalności tradycji lokalnej, o pięknie folkloru.

Widowisko z wielkim potencjałem

– To wielki zaszczyt, że tak wspaniałe przedsięwzięcie, jakim jest „Wesele Szamotulskie” po raz kolejny gości w naszych progach – mówiła z nieskrywaną radością Krystyna Święcicka, która wraz z dyrektorem Szamotulskiego Ośrodka Kultury, Piotrem Michalakiem powitała tłum mieszkańców przybyły na widowisko.

Historia lubi się powtarzać. Wydarzenie, podobnie jak 3 lata wcześniej, połączyło kilka pokoleń szamotulan– od niemowlaków, po ich prapradziadków, podkreślając tym samym jak wielki potencjał drzemie w widowisku. Wspomnienie przez Piotra Michalaka Krajowej Listy Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, na którą w roku ubiegłym oficjalnie wpisano „Wesele”, jak i wspomnienie laurów, którymi w ciągu ostatnich lat nagrodzono zespół, uwydatniło tylko znaczenie sobotniego przedsięwzięcia. Nikt nie miał wątpliwości, że na jego oczach znów pisze się historia.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Magda Prętka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.