Weszła podzielona płatność: kto na niej zyska, kto zginie

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Zbigniew Bartuś

Weszła podzielona płatność: kto na niej zyska, kto zginie

Zbigniew Bartuś

Kontrowersje. W słusznej walce o ściągalność podatków państwo stało się źródłem problemów wielu uczciwych firm.

- Jaki diabeł podkusił władzę do wdrożenia split payment? To brutalna próba ograniczenia wolności gospodarczej! Politycy uznali, że wszyscy przedsiębiorcy są złodziejami i nasze pieniądze powinny być pod kuratelą urzędów - grzmi Włodzimierz Leszczyński z Małopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan, szef krakowskiej firmy Biuro Plus, działającej we wszystkich aglomeracjach Polski.

Ustawa wprowadzająca split payment, czyli Mechanizm Podzielonej Płatności, weszła w życie z początkiem lipca. Rozwiązanie polega na tym, że przedsiębiorca zamiast jednego przelewu zapłaty za fakturę, otrzymuje dwa: kwota netto wpływa (jak dotąd) na jego konto firmowe, a VAT na specjalny rachunek założony przez bank. Środków ze specrachunku nie wolno wykorzystać do innych celów, niż zapłata zobowiązań podatkowych, bez decyzji naczelnika Urzędu Skarbowego - naczelnik ma na to 60 dni od złożenia wniosku przez firmę.

Czytaj więcej:

 • Formalnie stosowanie mechanizmu jest dobrowolne. Ale wszystkie państwowe podmioty oraz spółki z udziałem skarbu państwa postanowiły co do zasady używać split payment - i to od zaraz. Co to oznacza?
 • Kto na tym zyska?
Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.