Więcej przestępstw wśród młodzieży w powiecie świeckim

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Agnieszka Romanowicz

Więcej przestępstw wśród młodzieży w powiecie świeckim

Agnieszka Romanowicz

Mowa o przestępstwach, których dzieci i młodzież dopuścili się od 1 stycznia do 11 maja bieżącego roku.

Wśród rodzajów przestępczości w wykonaniu nieletnich wyróżnia się przestępczość narkotykowa. W tym roku policja stwierdziła 38 takich spraw. - Gro z nich dotyczyła narkotyków miękkich, zwłaszcza marihuany. Mniej wiąże się z dopalaczami, co cieszy, bo skład tych specyfików często nie jest znany lekarzom, dlatego nie wiedzą, jak pomóc osobom będącym pod ich wpływem - przypomina Tomasz Krysiński z policji w Świeciu.

W ubiegłym roku było lepiej

Młodzież wpada na bójkach, kradzieżach, pobiciach. Są też rozboje, uszkodzenia ciała, mienia i włamania.- Niestety, nie możemy powiedzieć, że nieletni z powiatu świeckiego są coraz grzeczniejsi, ponieważ w analogicznym okresie ubiegłego roku odnotowaliśmy około 50 przestępstw w ich wykonaniu. O 17 mniej niż w bieżącym - zwraca uwagę Krysiński.

Więcej przestępstw wśród młodzieży w powiecie świeckim
KPP Świecie Młodzież wie o odpowiedzialności karnej, która na niej spoczywa, bo policja informuje o tym podczas szkolnych pogadanek.

Dzieje się tak mimo systematycznej pracy zespołu do spraw nieletnich, patologii i profilaktyki społecznej działającego przy komendzie policji w Świeciu. - Policjanci odwiedzają różne typy szkół, by uczulać uczniów na to, że na nich również spoczywa odpowiedzialność karna - dodaje Krysiński. - Podczas takich spotkań zwracają uwagę na najświeższe problemy, na przykład te ze sfery internetu, gdzie również dochodzi do łamania prawa.

Wysoka wykrywalność

Nieletni poniżej 13 roku życia, który popełnił przestępstwo nie ponosi odpowiedzialności karnej, ale sąd może zastosować wobec niego środki wychowawcze. Od 14 roku życia trzeba się już liczyć z możliwością trafienia do poprawczaka.

Jedyne pocieszenie, że większość młodocianych przestępców zostaje ujawnionych. - Wykrywalność w tej grupie przestępstw wynosi w powiecie świeckim 81 procent - mówi Krysiński.

Agnieszka Romanowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.