Wielka przebudowa w sercu miasta. Mieszkania dla lokatorów kamienic do rewitalizacji [Film]

Czytaj dalej
ei24

Wielka przebudowa w sercu miasta. Mieszkania dla lokatorów kamienic do rewitalizacji [Film]

ei24

Obszarowa rewitalizacja Łodzi obejmie w pierwszym etapie osiem kwartałów ulic w ścisłym Śródmieściu. Na obszarze od pl. Wolności a al. Mickiewicza i od ul. Sienkiewicza do al. Kościuszki/Zachodniej gruntownie wyremontowanych zostanie ponad 70 kamienic i kilkanaście ulic. Tereny niezabudowane mają zostać przekształcone w zielone skwery i parki. Koszt tych prac to 1 mld zł. Przewidywane zakończenie - rok 2022.

Nowe grzejniki, wymienione instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne, na podłogach panele lub wykładzina, nowe okna i parapety, w kuchni kuchenka i glazura na ścianie, w łazience sedes, kabina prysznicowa bądź wanna, umywalka i ogrzewanie - taki standard obowiązuje w mieszkaniach, do których są przeprowadzani lokatorzy z budynków zakwalifikowanych do rewitalizacji obszarowej, która rozpocznie się w Łodzi jeszcze w tym roku. Jedno z takich mieszkań, w kamienicy przy ul. Gdańskiej 35 wyremontowanej kosztem ponad 6 mln zł w ramach programu „Mia100 kamienic”, urzędnicy miejscy zaprezentowali wczoraj dziennikarzom.

- Wyprowadzki z obszarów rewitalizacji trwają już od 2015 r. Do przeniesienia mieliśmy łącznie mieszkańców 1350 lokali i około 60 procent z nich już mieszka pod nowymi adresami. Cały proces zamknie się w 2018 r. - poinformował Tomasz Piotrowski, szef komitetu zarządzającego rewitalizacją.

Mieszkania dla wyprowadzanych rodzin znajdują się głównie w budynkach wyremontowanych w programie „Mia100 kamienic” ale wykorzystywane są także lokale dziedziczone przez gminę lub w naturalny sposób zwalniane przez lokatorów. Miasto prowadzi też kilka inwestycji, które pozwolą pozyskać większe pakiety mieszkań pod przeprowadzki.

-Posiadaczy tytułów prawnych do zajmowanych lokali przeprowadzamy do mieszkań zamiennych. Tym, którzy ich nie posiadają, np. z powodu zadłużenia i orzeczonej przez sąd eksmisji, proponujemy lokale socjalne - wyjaśnia Andrzej Chojnacki, dyrektor Zarządu Lokali Miejskich. - Z praktyki wynika, że oferowane lokale zamienne są lepsze pod względem wyposażenia technicznego od mieszkań zwalnianych przez lokatorów.

Aby otrzymać mieszkanie zamienne, trzeba złożyć stosowny wniosek. ZLM przedstawia kilka propozycji lokali do wyboru.

ei24

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.